Klucze "częściowe" Syrphidae

Informacje o projekcie, dyskusje o projekcie.

Klucze "częściowe" Syrphidae

Postprzez Grzegorz Banasiak » 2011-Sie-08, 19:15

Tak sobie pomyślałem, że skoro klucz Bańkowskiej zawiera wiele niedociągnięć i rozmaitych drobnych błędów czy nie stworzyć mniejszych częściowych kluczy dla łatwiejszego oznaczania i pomocy dla nas samych. Czytając różne posty, w których opisane są subtelne szczegóły pozwalające odróżnić gatunki to zebranie tego w usystematyzowany wątek "gotowców" i wątek "kluczowo-dyskusyjny" byłoby bardzo pożyteczne. Mniej liczne w gatunki rodzaje można zrobić bardzo szybko korzystając z wiedzy doświadczonych np. Łukasza. Mogą to być standardowe klucze opisowe z dodatkowymi ilustracjami albo klucze obrazkowe... Myślę, że żadne forum entomologiczne nie ma czegoś takiego.
Co o tym myślicie ?
Grzegorz Banasiak
 
Posty: 45
Rejestracja: 2011-Lip-31, 20:47

Re: Klucze "częściowe" Syrphidae

Postprzez Robert Żóralski » 2011-Sie-08, 22:10

Pomysł jest bardzo fajny i klucze są potrzebne. Nawet bardzo. Tylko to bardzo dużo pracy - nie wiem czy ktokolwiek się podejmie tak dużego zadania jak piszesz, bo to trzeba by z nas zrobić tytanów pracy - będzie niedługo (jeśli nie już) z 400 gatunków krajowych. ;)
Czasu zwyczajnie na to nie ma. Ale razem możemy popróbować chociaż część porobić na własne potrzeby. Jedna tylko uwaga, że nie ma co odkrywać koła od początku. Klucze to akurat są dostępne, nawet dobre, np: Van Veen. Sporo też jest różności publikowanych w sieci. Część rodzajów wymaga oczywiście rewizji , niekoniecznie przez nas (Polaków). To czego tu brakuje to tłumaczenia na język polski, bo nie każdy sprawnie pracuje z kluczami w języku angielskim (specjalistyczne słownictwo jest raczej barierą). Coś już tam zaczęliśmy z Łukaszem czasem dłubać do szuflady (a właściwie do forum ukrytego).

Upubliczniłem przed chwilą próbki tego (mam nadzieję, że Łukasz się nie obrazisz - w razie czego daj znać) w dziale Literatura. To będzie właściwe miejsce na razie (gdy się rozrośnie zrobimy osobne forum do kluczy) i proponuję nazywać wątki z kluczami od frazy "[KLUCZE]". Na razie jest tam moje tłumaczenie do Melangyna sp., opracowanie Łukasza o Volucella sp. oraz ostatni wątek Łukasza o Spilomyia sp. Zobaczcie, że już nawet te stare dokumenty ewoluują i trzeba je na bieżąco uzupełniać o nowe stanowiska/gatunki, a co dopiero większe opracowania...

Pozdrawiam
Robert Żóralski
Awatar użytkownika
Robert Żóralski
Administrator
 
Posty: 418
Rejestracja: 2008-Wrz-06, 12:43
Miejscowość: Reda


Wróć do Projekt Syrphidae - informacje i dyskusja



cron