Praca zbiorowa

Informacje o projekcie, dyskusje o projekcie.

Praca zbiorowa

Postprzez Robert Żóralski » 2011-Sie-08, 22:35

Edit: wątek wydzielony z wątku "Raport z terenu"

Hej, odpowiem zbiorczo ;)

1. Chłopaki to co oglądam w tym wątku to już dla mnie się robi trochę egzotyka - większości z tych gatunków na oczy nie widziałem i pewnie szybko nie zobaczę. :D A już to co Łukasz napisał co mu się trafiło w ostatnim czasie szczególnie. Gratuluję i złowienia i oznaczenia - bo ile godzin się spędza nad tą drugą czynnością to się rzadko mówi - czasem dużo więcej niż w terenie. Tylko nie zapomnijcie dać znać gdy wyjdą publikacje, bo lista gatunków krajowych z tego co widzę niedługo trochę się wydłuży :)

2. Pomysł z podforum dla nie-bzygów fajny. Właśnie zrobiłem - lekko pozmieniałem nazwy obecnych tematów (doszło "Syrphidae" na początku), żeby nam się nie myliło.

3. Kilka rzeczy z ukrytego katalogu ujrzało światło dzienne (klucz o trzmielówkach + tłumaczenie Melangyna sp.) w dziale "Literatura" - to takie nieśmiałe próby. Nie ma co tego w sumie trzymać w szufladzie, nawet jeśli się nieco dezaktualizuje.

4. Napiszcie parę słów o warsztatach ;) Bardzo jestem ciekawy jak się udało. Wybaczcie nieobecność - my "ludzie północy" mamy czasem za daleko, albo są inne przeszkody (dziecko, brak urlopu itp.).

5. Uzupełnianie zdjęć w galerii to dopiero jesienią proponuję. Szkoda marnować czas teraz bo sezon w pełni.

Pozdrawiam
Robert
Awatar użytkownika
Robert Żóralski
Administrator

Miejscowość: Reda

Re: Raport z terenu

Postprzez avidal » 2011-Sie-09, 10:02

Taki atlas rozmieszczenia zrobiłby furorę wsród pasjonatów. Cały czas zbieram materiał do planowanej stronki przedstawiającej owady Łodzi i okolic (stanowiska, opisy, systematyka, ciekawostki, zdjęcia). Dobrze byłoby wiedzieć, czego mogę się spodziewać w kategorii: Syrphidae.
I dziękuję za kurtuazję, ale obaj wiemy, że w sferze obserwacji rzadkich gatunków ustępuje Wam zdecydowanie i ta przepaść nigdy nie zostanie zmniejszona. Raczej odwrotnie, jeszcze się powiększy.
Na co czekam z ochotą.
avidal

Postprzez Grzegorz Banasiak » 2011-Sie-09, 10:25

Ja brałem udział w projekcie "Wykaz rozmieszczeniowy motyli Polski 2001-2010", znam założenia takiego projektu i myślę, że podobną realizację można wykonać w Syrphidae. Podstawą jest zawsze okaz, bo to pozwala na weryfikację i ewentualne późniejsze sprawdzenie.
- jednostką rozmieszczenia jest województwo
- ustalono okresy stwierdzeń: do 1960, 1961-2000, 2001-2010
- wystarczy stwierdzenie jednego okazu w województwie
- dane historyczne i z literatury są uwzględniane gdy nie stwierdzono gatunku w danym województwie
- dane podstawowe: gatunek, UTM, miejscowość, data
Na podstawie powyższych danych budowane są mapy rozmieszczeniowe. Może to być siatka UTM z wrysowanymi województwami i kropkami przy stanowiskach oraz zacieniowanymi województwami.
Po zakończeniu badań przygotowywana jest publikacja w postaci książkowej.
Podobne projekty wykonywano dla ważek.
Grzegorz Banasiak

Postprzez Rafał Celadyn » 2011-Sie-09, 14:48

Trochę off-topem ale może Admin to wytnie i przeniesie w odpowiednie miejsce ;) .
Grzegorz Banasiak napisał(a):Podstawą jest zawsze okaz, bo to pozwala na weryfikację i ewentualne późniejsze sprawdzenie.

Grzegorz Banasiak napisał(a):Podobne projekty wykonywano dla ważek.

Akurat przy ważkach ,równie istotne co okazy były zdjęcia umozliwiające identyfikację - bardzo duzą ilość info przekazywali "amatorzy" robiący tylko zdjęcia,wiem, bo rozmawiałem o tym u źródeł ;) .
Podstawą jak zawsze w takich przypadkach była literatura,i czego można odonatologom pozazdrościć -to baza, w której są dostępne wszystkie publikacje dotyczące polskich ważek w formacie PDF i to na początek wydaje mi się priorytetem w takim projekcie...reszta to już kwestia umowna ,czy trzymać się Kondrackiego,podziału administracyjnego czy jeszcze czegoś innego ...są bardziej kompetentni niż ja żeby to rozstrzygnąć ;) .

Dodatkowo teraz powstaje projekt ,w którym za monitoring gatunków w danym województwie są odpowiedzialne konkretne osoby ,do których wędrują dane z terenu od innych osób operujacych w tym samym województwie-bardzo to wszystko jest poukładane...Tylko w przypadku bzygów mamy do czynienia z prawie czterystoma gatunkami ,a przy ważkach z ok siedemdziesięcioma...i tu moze być problem...pomijając fakt ,że problemem wydaje się skonsolidowanie przynajmniej 30 osób żeby to ogarnąć ,a ważkami czy motylami zajmują się nie dziesiątki ,ale setki osób....

Szkoda tez, że na stronie nie pojawiają się ludzie zajmujący się tematem od lat,z nazwisk nie będę wymieniał, bo wszyscy wiedzą o kim myślę...moze warto byłoby skrobnąć do nich maila z zaproszeniem...walor edukacyjny jak i zachęta ze strony takich osobistości mogłyby znacznie pomóc w rozwoju projektu...poza tym jak juz się tak rozpisałem ,może poprosić Jacka Kurzawę ,aby umieścił link do forum u siebie w portalu -mogłoby to zwabić w pułapkę parę osób :P ;) .
Pozdrawiam Rafał.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn

Postprzez Robert Żóralski » 2011-Sie-09, 20:42

Grzegorz - praca w podobny sposób jak nad atlasem rozmieszczenia motyli (czyli dane zbierane przez amatorów) chyba nie będzie jeszcze możliwa dla bzygów ;) Z prostej przyczyny - brak większej liczby osób, które rozpoznają więcej niż nawet kilkanaście gatunków. To co teraz robimy (metodą prób i błędów) poprzez tworzenie forum (i galerii) to zupełne podstawy do tego co chcemy robić w przyszłości. To okres wspólnej nauki - choćby miał trwać kilka lat. Mamy już platformę do dyskusji, możemy się integrować (wirtualnie) i wspólnie uczyć. To jeszcze długo potrwa zanim będzie lepiej ilościowo (więcej osób zainteresowanych Syrphidae) i jakościowo (głębsza znajomość tematu) na tyle by stworzyć np: atlas rozmieszczenia, czy nawet po prostu komplety atlas Syrphidae Polski.

Jeśli chodzi o atlas rozmieszczenia ważek (mam na półce - piękne wydanie i widać dużo pracy włożonej) to tam sprawa była o tyle prosta, że (z tego co wiem) były pieniądze konkretnie na stworzenie tego atlasu. Przypomnę, że akurat my to robimy hobbystycznie i tyle czasu poświęcić chyba nie możemy (mamy inne obowiązki itp. itd.). Tak to przynajmniej czuję.

Jeśli chodzi o bazę literatury to się zgadzam, że brakuje. Jasne, że to jest do zrobienia - krajowych publikacji jest bardzo mało. Tylko znowu: brak czasu. Osobiście gdy mam wybierać: wertować (skanować/porządkować) literaturę czy iść w teren/preparować to wybieram to drugie. ;)

O udział osób zajmujących się tematem Syrphidae zawodowo w rozwoju tego obszaru entomologii (Syrphidae właśnie) zupełnie się nie martwię. Robią dużo ważniejszą pracę naukową niż ta nasza radosna twórczość tu. Przykład: organizacja ostatnich warsztatów (nie mogłem być niestety) - na pozytywne efekty raczej nie będziemy czekać długo. Może to się kiedyś spotka w jakimś wspólnym punkcie. Zobaczymy. Niech to się toczy swoim tempem.

Z Jackiem spróbuję kiedyś zagadnąć o wymianę linków. Prosiłem go dawno temu o umieszczenie na jego stronie linku do mojej starej galerii zdjęć i problemu nie było najmniejszego.

Pozdrawiam
Robert
Awatar użytkownika
Robert Żóralski
Administrator

Miejscowość: Reda

Postprzez Rafał Celadyn » 2011-Sie-09, 20:54

..może wydziel te parę postów w oddzielny wątek Robert ,żeby nie bałaganić tematu ,a ten post skasuj ;)
Pozdrowki Rafał.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn

Postprzez Grzegorz Banasiak » 2011-Sie-09, 21:04

Robert, dlatego właśnie trzeba gromadzić zbiór. Oznaczenie tego i weryfikacja oznaczeń będzie możliwa na dorocznych (mam nadzieję) spotkaniach. W tym momencie warto postawić na opis preparatyki, zdjęcia z preparowania, zdjęcia zbiorów, okazów, opisy budowy, nazewnictwo itp.
To może zachęcić potencjalnych niezdecydowanych. Nie ma nic bardziej motywującego niż dostęp do wyczerpującej informacji.
Oznaczania nikt nie nauczy się w miesiąc czy dwa, na to potrzeba czasu, zwłaszcza przy tak dużej liczbie gatunków. Różne drobne informacje czy mini klucze będą bardzo pomocne. Zbiór i wypunktowanie cech kluczowych to absolutne podstawy do pracy ale to wszystko na forum się dzieje i jest coraz lepiej :)

Odnoszę wrażenie, że ostatnio forum "ożyło", czytywałem je wcześniej ale teraz posty pojawiają się w znacznie większej częstotliwości :)
Grzegorz Banasiak

Postprzez Grzegorz Banasiak » 2011-Sie-27, 17:00

Robert Żóralski napisał(a):Grzegorz - praca w podobny sposób jak nad atlasem rozmieszczenia motyli (czyli dane zbierane przez amatorów) chyba nie będzie jeszcze możliwa dla bzygów ;) Z prostej przyczyny - brak większej liczby osób, które rozpoznają więcej niż nawet kilkanaście gatunków.

Oczywiście, że jest możliwa - dlatego napisałem, że podstawą jest okaz. Okaz może oznaczyć specjalista i wtedy dopiero trafia do zwerifikowanej bazy. Co z tego, że ja np. nie potrafię rozpoznać więcej niż kilkanaście gatunków - jeśli w parę tygodni zebrałem kilkaset bzygów, które mam nadzieję wcześniej czy później ktoś mi pomoże oznaczyć. Wtedy te informacje będą poprawne a ja mając zbiór porównawczy będę w stanie rozpoznać dużo więcej gatunków.
To jest praca na lata ale jeśli będzie się systematycznie pracować to efekt na pewno będzie imponujący. Bardzo ważna jest mobilizacja i dostęp do pomocy - bez tego można się łatwo zniechęcić.
Grzegorz Banasiak

Wróć do Projekt Syrphidae - informacje i dyskusja