Eristalinus aeneus (Scopoli 1763)

Lista krajowych gatunków Syrphidae - oznaczone zdjęcia, dyskusje w obrębie gatunków. Dla każdego gatunku tworzony jest jeden wątek.

Re: Eristalinus aeneus (Scopoli 1763)

Postprzez Rafał Celadyn » 2011-Kwi-05, 07:32

Łukasz Mielczarek napisał(a):
Na fotkach E. aeneus. Z tego roku?
Z Puszczy Dulowskiej już mam kilka ciekawszych muchówek, ale bez wątpienia jest ich tam znacznie więcej.
Masz więc szerokie pole do działania.

Tak to tegoroczny bzyg i pierwszy, którego z niemałym trudem(a raczej przypadkiem ;) )udało mi się oznaczyć ,ten ze zdjęcia przyleciał do UV-ki na balkonie 30.03.2011 i po zrobieniu fotki natychmiast zwiał,jednak na tym samym balkoniku ,w tym samym dniu zlowiłem 4 okazy +1 wczoraj na wierzbie.Oprócz tego złowiłem jeszcze 6-7 gatunków- na moje oko jest E.tenax,jakieś Melangyna sp.,Cheilosia sp.,Episyrphus balteatus (?),i kilka, których na razie nie potrafię przyporządkować nawet do rodzaju +coś co wyglada na bzyga ,ale zupełnie nie mam pomysłu ,więc pewnie coś innego :P .Będę wklejał co jakiś czas zdjęcia spreparowanych okazów,ja preparuję sposobem motylarskim ,więc muszą się trochę podsuszyć, ale kilka wkrótce ściągnę...i w miarę możliwości czasowych wrzucę na forum. ;)
Pozdrowki Rafał.

Ps.Przy okazji :nie macie jakiejś ikonografii w PDF-ie żebym w miarę szybko mógł ogarnąć temat? Bo błądząc po necie tracę za duzo czasu ;) ,więc optimum byłyby jakiekolwiek tablice....
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn

Postprzez Robert Żóralski » 2011-Kwi-05, 23:12

Cześć,

Jeśli chodzi o tablice kolorowe to się da. Będzie co prawda po duńsku, ale do szybkiego rozeznania w bzygach nie stanowi to problemu - łacina jest akurat uniwersalna. ;)
Tylko jutro po pracy dopiero dam radę przygotować. Prześlij mi w międzyczasie swój adres e-mail pod robert(małpa)insects.pl

Pozdrawiam
Robert
Awatar użytkownika
Robert Żóralski
Administrator

Miejscowość: Reda

Postprzez Rafał Celadyn » 2011-Kwi-06, 07:53

Dzięki Robert! :D
Pozdrawiam Rafał.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn