Prezentuję zdjęcia oraz trochę więcej informacji na temat stosunkowo rzadko spotykanego u nas (przynajmniej na nizinach) bzyga:
Blera fallax. Pierwsze imago, które prezentuję udało mi się wyhodować z 3 larw zebranych ze szczytu rozkładającego się pieńka sosnowego w podmokłym lesie brzozowym. Jedna larwa niestety obumarła, czekam na wyjście drugiego imago. Leżały zagrzebane w liściach. Jestem mile zaskoczony jego obecnością w północnej części Polski - w tym przypadku w Puszczy Darżlubskiej. To pierwszy mój kontakt z tym gatunkiem bzyga.
Więcej o gatuku:Brak polskiej nazwy. Po angielsku "pine hoverfly" czyli w wolnym tłumaczeniu: "Bzyg sosnowy"
Larwy rozwijają się w pniakach sosnowych, w literaturze podaje się preferowaną średnicę powyżej 40 cm, ale także alternatywnie w tzw. rot-holes czyli małych dziuplach drzew a także różnego rodzaju głębokich gnijących szczelinach starych drzew sosnowych (głównie wiatrołomów), zauważono także, że działanie grzyba Phaeolus schweinitzi na drewno tworzy środowisko sprzyjające rozwojowi tego bzyga.
Grzyb osłabiał pnie starych sosen a pioruny i wiatr dopełniały reszty przewracając stare drzewa - tak zapewne wyglądało ich oryginalne środowisko. Co ciekawe normalna gospodarka leśna i pozostawianie pniaków drzew po wycince sprzyja rozkwitowi tego gatunku w ostatnich latach. Wygląda na to, że potrzebują środowiska (pniak, dziuple), które sezonowo zalewane są wodą. Rozwój trwa jeden rok, w niesprzyjających warunkach dwa lata. Larwa posiada stosunkowo długi syfon (dochodzący do ok. 2/3 długości ciała). Z informacji, które posiadam, gatunek w Europie preferuje tereny górskie i jest raczej rzadki w skali Europy. W Wielkiej Brytanii prawie wyginął, długo nie notowany, z końcem zeszłego wieku odkryty ponownie i trwa tam proces ochrony i reintrodukcji (a raczej restytucji, czyli wspomagania rozmnożenia się rodzimych osobników) gatunku o czy można .
Zobaczcie proszę na jak ratowano tam ten gatunek przed wyginięciem - z ostatnich dwóch populacji!
Imago charakterystyczne - ok. 10mm bzyg przypominający wyglądem trzmiela (bumblebee mimic), niezbyt intensywnie owłosiony, z czerwoną końcówką odwłoka oraz z odnóżami o odcieniu czerwonym (z ciemną przepaską na goleni i ciemnymi udami).
Podobne gatunki:- drugi gatunek w rodzaju: Blera eoa, dla odmiany całkowicie czarny notowwany z Syberii oraz Szwecji.
- dla osób nieopatrzonych może zostać pomylona z gatunkami z innych rodzajów: Cheilosia illustrata, samcami Eristalis intricaria bądź gatunkami z rodzajów: Mallota, Myolepta.
Kwiatek na zdjęciu jest przypadkowy
Pozdrawiam
Robert