Strona 1 z 2

Cheilosia pagana (Meigen, 1822)

PostWysłany: 2009-Kwi-28, 21:04
przez alon
Robiąc zdjęcia myślałem, że to ten sam gatunek (ten sam czas, to samo miejsce), a dopiero przy oznaczaniu zobaczyłem, że to coś innego. Oznaczyłem jako Ch. pagana - dobrze? Jeśli chodzi o wielkość, nie pamiętam dobrze. Pamiętam, że odnotowałem widoczne różnice między osobnikami, ale wtedy pomyślałem, że to zmienność w obrębie gatunku. Prawdopodobnie te były mniejsze 7-8mm, a poprzednie ok. 10mm.

Re: Cheilosia

PostWysłany: 2011-Kwi-08, 09:43
przez avidal
Tego typu ciekawostki zawsze są czytane z przyjemnością, chyba nie tylko przeze mnie.

Mam kolejną cheloisię, jak przypuszczam, tym razem znacznie skromniejszych rozmiarów i mniej efektowną. Latały sobie one w mocno prześwietlonym miejscu, wśród łanów zawilców.
Daję ujęcie z góry i z boku. Jeśli konieczny do rozpoznania okaże się widok twarzy, mam i takie zdjęcie.

Re: Cheilosia

PostWysłany: 2011-Kwi-08, 17:08
przez Łukasz Mielczarek
Cheilosia pagana
Samice są bardzo charakterystyczne ze względu na bardzo duży trzeci człon czułków oraz gołe oczy.
Bardzo ładna i jedna z najczęściej spotykanych Cheilosia

Łukasz

Re: Cheilosia

PostWysłany: 2011-Kwi-08, 17:43
przez avidal
I pewnie często niezauważana z racji niepozornego wyglądu i nikłych rozmiarów.
Oglądałem galerię i jestem pełen uznania dla Ciebie. Zaobserwowałeś wiele gatunków z tego rodzaju. I na dodatek rozróżniłeś je między sobą. Tak jak w przypadku bobówek, najwidoczniej wiesz, gdzie i kiedy szukać.
Dziękuję. Rafał.

Re: Cheilosia

PostWysłany: 2011-Kwi-08, 18:41
przez Łukasz Mielczarek
Cheilosia to jest najliczniejszy w gatunki rodzaj Syrphidae w całej Palearktyce. Znaczna część gatunków jest do wyłapania na wierzbach. Ze względu na to że te bzygi są niemal wszystkie czarne, niepozorne, podobne, są trudne do oznaczenia. Około 30 gatunków jest całkiem pospolitych,ale by oznaczyć większość trzeba złapać i zabić oraz najlepiej mieć do dyspozycji kolekcje porównawczą. Cheilosia pagana jest w grupie nielicznych bardzo charakterystycznych gatunków.

Cheilosia pagana female

PostWysłany: 2011-Sie-12, 20:09
przez mwa66
Nic innego mi do głowy nie przychodzi. Ich ilość w kluczu Bańkowskiej odstrasza od samodzielnego oznaczania o ile to jest Bzygowaty.

Re: Cheilosia (?)

PostWysłany: 2011-Sie-12, 21:33
przez Łukasz Mielczarek
To jest samica Cheilosia pagana.
Klucz Bańkowskiej do oznaczania się w zasadzie nie nadaje.Po napisania tego klucza postęp w taksonomii Syrphidae był ogromny.
Kiedyś napisałem post co można próbować z tego klucza oznaczać,ale gdzieś to przepadło.

Re: Cheilosia (?)

PostWysłany: 2011-Sie-12, 21:37
przez mwa66
Dziekuję. Moje przybliżenie oparte było głównie na zdjęciach Waszych i diptera.info. Dopiero później wertowałem Bańkowską i stąd mój dopisek. Jeżeli zdjęcia się nadadzą do galerii oczywiście służę. Zdjęcie z Okolic wiejskich Torunia CD38 z dzisiaj czyli 12-08-2011

Cheilosia pagana #2

PostWysłany: 2011-Sie-28, 17:06
przez mwa66
Zdjęcia z dzisiaj CD38 jak zwykle mój ogród w sąsiedztwie Torunia. Jedno z ujęć w trakcie "sprawki toaletowej ?" Ch.pagana przez analogie do mojego poprzedniego postu o tej muszce.

Re: Cheilosia pagana #2

PostWysłany: 2011-Sie-29, 09:43
przez Łukasz Mielczarek
Tak, to jest Ch. pagana. W ogrodzie niestety dominują takie bardzo pospolite gatunki. Jeśli masz w ogrodzie rojniki to może pojawić się tam Cheilosia caerulescens - duży gatunek i ciągle u nas rzadki.