Spilomyia manicata (Rondani, 1865)

Lista krajowych gatunków Syrphidae - oznaczone zdjęcia, dyskusje w obrębie gatunków. Dla każdego gatunku tworzony jest jeden wątek.

Spilomyia manicata (Rondani, 1865)

Postprzez Łukasz Mielczarek » 2010-Sie-01, 12:24

Przełom lipca i sierpnia to najodpowiedniejszy okres na odnalezienie rzadkich i chyba najpiękniejszych naszych bzygowatych z rodzaju Spilomyia. Wczoraj w Przedborskim Parku Krajobrazowym miałem możliwość obserwacji obu występujących w naszym kraju gatunków. A Spilomyia manicata której fotkę załączam spotkałem po raz pierwszy:)
Zachęcam do poszukiwań tych gatunków na brzegach lasów liściastych,najlepiej o charakterze łęgowym

Łukasz
Załączniki
manicata.jpg
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
 
Posty: 513
Rejestracja: 2008-Wrz-06, 19:00
Miejscowość: Włoszczowa/Kraków

Re: Spilomyia

Postprzez Robert Żóralski » 2010-Sie-01, 19:12

Gratulacje. Łady bzyg (i te jego oczy) :)

Byłem dziś rano w terenie koło Redy, ale w środowiskach torfowych, a w takim środowisku jest raczej mała różnorodność gatunków, żeby uzupełnić trochę pospoliciaki w zbiorze. Ślepaki pogryzły mnie strasznie. Nic ciekawego w sumie. Szczyt pojawu Helophilus sp. i to one teraz dominują. Przywiozłem do kolekcji po jednej sztuce Volucella pelucens, Eristalis intricaria, Sericomyia silentis (już lata) tak dla wykazania tylko. Następny wypad będzie właśnie w obrzeża lasów łęgowych. Sprzed kilku dni wpadła Didea alneti (pierwsze moje wykazanie w Trójmieście).

Pozdrowienia!
Robert

P.S. Tyle w terenie teraz Rusałki pawika, co w zeszłym roku osetnika :D Całe chmary....
Awatar użytkownika
Robert Żóralski
Administrator
 
Posty: 418
Rejestracja: 2008-Wrz-06, 12:43
Miejscowość: Reda

Spilomyia manicata (Rondani, 1865)

Postprzez Rafał Celadyn » 2011-Paź-19, 18:03

18.07.2011 Młoszowa CA 95 samiec
03.08.2011 j/w samica
Załączniki
4.jpg
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
 
Posty: 266
Rejestracja: 2011-Mar-29, 19:27


Wróć do Syrphidae - Lista gatunków



cron