Melangyna sp.

Lista krajowych gatunków Syrphidae - oznaczone zdjęcia, dyskusje w obrębie gatunków. Dla każdego gatunku tworzony jest jeden wątek.

Re: No.2

Postprzez Robert Żóralski » 2011-Kwi-09, 18:00

Lista została wczoraj wieczorem zaktualizowana o gatunki co do których pojawiły się już publikacje papierowe plus o 1 gatunek, który był opublikowany w Fauna Polski wcześniej tylko jakimś cudem go przeoczyłem (Melanogaster parumplicata). Aktualnie na liście jest 395 gatunków. Trudno oszacować ile jeszcze gatunków uda się w kraju wykazać - ale można oczekiwać, że ta liczba będzie wyższa.

Uzupełnię jeszcze wątek o informacje, które wysłałem Rafałowi na priv:

Jeśli chodzi o listę krajowych gatunków dotychczas opublikowanych na naszej stronie to właśnie uzupełniłem o ostatnie publikacje w WE i Dipteronie (widzę, że trochę przespałem) + jeden przeoczony przeze mnie gatunek w Fauna Polski. Poprosiłem jeszcze Łukasza o weryfikację. Staramy się trzymać przyjętej jakiś czas temu zasady, że do czasu oficjalnej publikacji papierowej nie dodajemy do listy nowych gatunków (to na ogół trochę trwa), żeby nie robić zamieszania. Dlatego m.in. dwa gatunki Malangyna (co najmniej) nie są jeszcze na liście.

Pozdrawiam
Robert
Awatar użytkownika
Robert Żóralski
Administrator

Miejscowość: Reda

Postprzez Robert Żóralski » 2011-Kwi-10, 15:34

Wracając do tematu to w końcu i ja mam swoje Melangyna sp. :D
Uff. Trzeci sezon szukałem i jak dotąd albo źle dobierałem porę albo miejsce.

Tym razem się udało. 8szt - podejrzewam, że będą 3 gatunki. Wszystkie na małych białych kwiatkach, które to dopiero na dniach się pojawiły na brzegach lasów. Mam wrażenie, że tu nad morzem sezon bzygowy dopiero co się zaczął - wczoraj przeglądałem wierzby i nic poza trzmielami nie latało. Wieje niemiłosiernie od kilku dni. Dziś krótki wypad z Pawłem Lipskim i strzał w dziesiątkę.

W najbliższym czasie zabieram się za studiowanie cech Melangyna, żeby chociaż spróbować oznaczyć te swoje okazy, to i niedługo mam nadzieję będę mógł włączyć się do dyskusji nad tym rodzajem. 4 gatunki do porównywania mam, za których podesłanie Łukaszu jeszcze raz bardzo dziękuję - to trochę ułatwi sprawę.

Pozdrawiam
Robert
Awatar użytkownika
Robert Żóralski
Administrator

Postprzez Rafał Celadyn » 2011-Kwi-10, 15:47

W takim razie gratulacje :) ,ja wkrótce dołożę około 3 gatunków z tego rodzaju ,te prawdopodobnie oznaczalne ;) .Na razie za klucz się nie zabieram ,bo język angielski -entomo jeszcze mnie przerasta, więc spróbuję się posiłkować Waszą wiedzą ;) .
Pozdrówki Rafał.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn

Postprzez Robert Żóralski » 2011-Kwi-12, 22:59

Chwilę dziś popatrzyłem i co nieco powykluczałem. Już wielkość 6 samic z tych osobników, które zebrałem oscylująca wokół 6,5 mm mówi mi, że będzie ciekawie. :shock:

Paweł, który był ze mną zrobił jednej z nich dobrą (mam nadzieję) fotkę w naturze. Jak tylko będzie dostępny to poproszę go o podesłanie i możliwość umieszczenia na forum.

Pozdrawiam
Robert
Awatar użytkownika
Robert Żóralski
Administrator

Poprzednia

Wróć do Syrphidae - Lista gatunków