Neoascia meticulosa (Scopoli, 1763)

Lista krajowych gatunków Syrphidae - oznaczone zdjęcia, dyskusje w obrębie gatunków. Dla każdego gatunku tworzony jest jeden wątek.

Neoascia meticulosa (Scopoli, 1763)

Postprzez Rafał Celadyn » 2011-Kwi-16, 19:04

...Trochę się ociepliło ,ale kwitnących roślin za wiele nie ma...dwa gatunki z wczoraj i dziś.Wyglada na Neoascia sp. i Cheilosia sp. ,na początku myślałem ,że to parka ale pózniej popatrzyłem na oczy i okazało się ,że to koleżanki ;) .Dopóki słońce było pod chmurką ,spokojnie pozowały ,gdy tylko zaczęło ostro świecić zniknęły z kadru w ciagu ułamka sekundy.Jednak wcześniej odłowiłem po kilka okazów plus jeszcze jakieś inne Cheilosie ,E.tenax,E.aeneus...ale sesja foto dla nich została przesunięta na inny dzień,bo światełko było już za ostre...kilka pstryków...
Pozdrowki Rafał.
Załączniki
2b.JPG
2a.JPG
1b.JPG
1a.JPG
ab.JPG
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
 
Posty: 266
Rejestracja: 2011-Mar-29, 19:27

Re: Raport z terenu

Postprzez Łukasz Mielczarek » 2011-Kwi-16, 21:54

Na tych przepięknych fotkach jest samiec i samica Neoascia meticulosa.
Dzisiaj w Krakowie w godzinach południowych było pochmurno i bzygów latało bardzo niewiele.
Na kwitnącej ałyczy odłowił pierwszą tego roku Criorhina ranunculi, Brachyopa pilosa, była też samiczka Melangyna lucifera
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
 
Posty: 513
Rejestracja: 2008-Wrz-06, 19:00
Miejscowość: Włoszczowa/Kraków

Re: Raport z terenu

Postprzez Rafał Celadyn » 2011-Kwi-17, 07:38

Ha,dzięki Łukasz!Tak więc cecha z "gałami" nie u wszystkich gatunków się sprawdza...szczerze powiedziawszy obserwowałem je ok 15 min.i jakoś na parkę mi wyglądały ,ale dymorfizm płciowy jest dosyć znaczny i laika może bez problemu oszukać ...
Dzisiaj pogoda tak jak przewidywałem ;) .
Pozdrowki Rafał.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
 
Posty: 266
Rejestracja: 2011-Mar-29, 19:27


Wróć do Syrphidae - Lista gatunków



cron