Meliscaeva auricollis (Meigen, 1822)

Lista krajowych gatunków Syrphidae - oznaczone zdjęcia, dyskusje w obrębie gatunków. Dla każdego gatunku tworzony jest jeden wątek.

Meliscaeva auricollis (Meigen, 1822)

Postprzez Andrzej » 2012-Kwi-17, 22:06

Witam.
22 i 24 marca odłowiłem na wierzbie iwie po jednym okazie samicy nieznanych mi bzygów. Rysunek na odwłoku najbardziej przypomina Episyrphus auricollis maculicornis u van Veena czyli Meliscaeva auricollis. Jeśli oznaczenie jest poprawne to należy go zaliczyć do najwcześniejszych bzygów. To moje pierwsze próby (surówka) zastosowania nowego sprzętu i nowej metody- fotografia warstwowa. Jestem pod wrażeniem możliwości tej metody.
Pozdrawiam.
Andrzej Szlachetka
Załączniki
2012-04-15-18.09.33 ZS PMax-wykadr.jpg
Andrzej
 
Posty: 69
Rejestracja: 2010-Sty-01, 22:31

Re: Meliscaeva auricollis

Postprzez Robert Żóralski » 2012-Kwi-18, 19:35

No rzeczywiście - wzór nietypowy. Bardzo ciemny osobnik, tarczka też ciemniejsza. Też obstawiałbym ten gatunek, tym bardziej, że koledzy z innych krajów Europy donosili, że to gatunek wczesnowiosenny, w tym z Belgii nawet takie rekordy jak poniżej, co oznacza, że w ciepłe zimy mogą przetrwać jako imago!
2 December 2011 (2 males, 1 female)
15 January 2012 (1 male)

Zbliżony układ plam mogą mieć chyba tylko Platycheirus sp. (to akurat warto sprawdzić - chociaż do ich wykluczenia to nawet kształt skrzydeł chyba wystarczy), Meligramma triangulifera i ostatecznie Epistrophe euchroma, ale na moje oko to inne bzygi.

Zrób zdjęcie głowy z boku i z przodu do kompletu - może będzie łatwiej ;)

Pozdrawiam
Robert
Awatar użytkownika
Robert Żóralski
Administrator
 
Posty: 418
Rejestracja: 2008-Wrz-06, 12:43
Miejscowość: Reda


Wróć do Syrphidae - Lista gatunków



cron