Strona 1 z 1

Ferdinandea ruficornis (Fabricius, 1775)

PostWysłany: 2014-Gru-09, 14:42
przez Artur1234
Proszę o weryfikację oznaczenia. Co prawda nie wiem, czy da się z tych zdjęć ale niestety lepszych zrobić na chwilę obecną nie jestem w stanie. Zdjęcia robione aparatem kompaktowym. Idąc wg klucza StN Key 2013 okaz oznaczyłem jako Ferdinandea ruficornis

Re: Ferdinandea ruficornis

PostWysłany: 2014-Gru-12, 19:28
przez Robert Żóralski
Zgadza się. Tylko raz miałem taką muchę w ręku, ale za to przez kilka dni i napatrzyłem się za wszystkich czasy. ;) To duża rzadkość.

Napisałbyś kilka słów o okolicznościach złowienia?
W przypadku tego typu gatunków każda informacja jest cenna.

Właściwie to niewiele wiemy: larwy zapewne rozwijają się w wyciekach soku, zapewne w dębach. Kilka poszlak/dowodów, że to trociniarka (Cossus sp.) stwarza właściwe warunki rozwoju dla tego gatunku.

Pozdrawiam
Robert

Re: Ferdinandea ruficornis

PostWysłany: 2015-Sty-05, 13:07
przez Artur1234
Bardzo dziękuję za potwierdzenie.

Mucha została złapana na brzegu lasu. Las to generalnie monokultura sosnowa z odrobiną brzozy i dużym udziałem czeremchy amerykańskiej w podszycie. W miejscu, w którym złapałem muchę, pojawiają się dęby (największe z nich o wys. ok. 25-30 m i obwodzie w pierśnicy ~ 180 cm). Na niektórych z nich znajdowały się wycieki soku, które zawsze uważnie obserwuję w poszukiwaniu interesujących mnie organizmów ale samą muchę spostrzegłem, gdy spłoszona uporczywie przylatywała do tej samej kępy dzwonków Campanula rotundifolia, a złapałem ją siedzącą na/w kwiecie dzwonka. Słoneczny dzień. Godziny popołudniowe.

Nie mam pojęcia, czy wycieki soku były spowodowane przez gąsienice trociniarki, ponieważ motyle w ogóle nie leżą w polu moich zainteresowań. W nadchodzącym sezonie przyjrzę się sprawie bliżej oraz porobię zdjęcia. Pozdrawiam, Artur

Re: Ferdinandea ruficornis

PostWysłany: 2015-Cze-21, 19:13
przez Artur1234
Jak na chwilę obecną wygląda sytuacja z rozmieszczeniem F. ruficornis w Polsce? "Klucz do oznaczania owadów Polski. Diptera. Syrphidae" [Bańkowska, 1963] podaje tylko ogólnikowo informację, że gatunek został wykazany z Pomorza. W artykule "Nowe dla Polski lub mniej znane gatunki z rodziny Syrphidae" [Trojanowa-Bańkowska, 1959] znajduje się już więcej szczegółów odnośnie występowania na Pomorzu + dodatkowo została wykazana z Mazowsza. Dla łatwiejszej orientacji w załącznikach znajdują się printscreen'y o F. ruficornis w wyżej wymienionych pracach. Czy są może bardziej współczesne doniesienia (pisemne; informacje ustne) o występowaniu gatunku w kraju? Z jakich województw została dotychczas wykazana? Czy w międzyczasie gatunek został stwierdzony w Wielkopolsce? Przy okazji gdyby ktoś posiadał w formie elektronicznej następujące publikacje to bardzo proszę o przesłanie ich na mojego maila:

- Czwalina, 1893, Neues Verzeichniss der Fliegen Ost- und Westpreussens
- Karl, 1935, Die Fliegenfauna Pommerns
- Schroeder, 1911, Beitraege zur Dipterenfauna Pommerns

Pozdrawiam, Artur

Re: Ferdinandea ruficornis

PostWysłany: 2015-Sie-12, 23:13
przez Robert Żóralski
Co do F. ruficornis, to są nowe dane z terenu Pomorza, ale wolałbym na razie nie pisać szczegółów na forum. To się ukaże drukiem w przyszłym roku, jak tylko skończymy drugą część badań okolic Trójmiasta.
Mogę tylko napisać, że naprawdę niewiele gatunków z tych dawnych prac nie udało się współcześnie potwierdzić na Pomorzu.

Czwalina i Schroeder wyslalem Ci właśnie na maila. Uważaj na rekord w pracy Czwaliny (jako Chrysochlamys ruficornis). To doniesienie nie dotyczy Pomorza tylko Prus Wschodnich (gdzieś w okolicach Kaliningradu, na pewno poza obecnymi granicami Polski) - pomyłka w pracy Bańkowskiej. Karla nie mam niestety w wersji elektronicznej. Przy najblizszej sposobności zeskanuję.

Pozdrawiam
Robert

Re: Ferdinandea ruficornis

PostWysłany: 2015-Sie-13, 21:21
przez Artur1234
Aha rozumiem. Na maila odpisałem. Jeszcze raz serdecznie dziękuję za pomoc i cenne uwagi co do informacji w pracy Czwaliny ;p

Pozdrawiam, Artur

Re: Ferdinandea ruficornis

PostWysłany: 2015-Sie-27, 20:38
przez Robert Żóralski
Gatunek podawany był też z Puszczy Kampinowskiej w pracy:
Kowalczyk, J.K, Szczepko, K. (2004) Chronione, zagrożone i rzadkie gatunki błonkówek i muchówek zachodzniej części Kampinowskiego Parku Narodowego i potrzeba zachowania ich siedlisk. Wiad. Entomol. 23 supl. 2.