Stepowa ciekawostka

Ciekawe obserwacje w terenie, doniesienia z mediów, baza obserwacji.

Stepowa ciekawostka

Postprzez Łukasz Mielczarek » 2011-Maj-06, 21:00

W pierwszy majowy weekend poszukiwałem ciekawszych muchówek na Węgrzech. W kraju tym środowisk o charakterze stepowym występuje znacznie więcej niż w Polsce. Jednym z najliczniejszych rodzajów Syrphidae jest Merodon. Muchówki te związane są z roślinami cebulkowymi, które to na stepowych murawach są częste.
Na Węgrzech spotkałem tylko jeden gatunek Merodon, ale za to jeden z ciekawszych morfologicznie. M. armipes prawdopodobnie związany z roślinami z rodzaju Muscari oraz Ornithogalum. Rośliny z tych rodzajów spotykane są w Polsce więc i jest pewna, nawet spora szansa na odnalezienie gatunku w kraju, szczególnie na Dolnym Śląsku oraz na południowym-wschodzie.
Załączniki
armipes3.jpg
armipes2.jpg
armipes.jpg
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
 
Posty: 513
Rejestracja: 2008-Wrz-06, 19:00
Miejscowość: Włoszczowa/Kraków

Re: Stepowa ciekawostka

Postprzez Rafał Celadyn » 2011-Maj-07, 14:42

Fajniutki :).Łukasz, jeśli możesz podawaj wymiary (długość )przy gatunkach,bo łatwiej wtedy uruchomić wyobraźnię, a przy okazji zwrócić na coś uwagę w terenie, gdy się jest kompletnym laikiem ;) .Ostatnio złowiłem wiele gatunków ,ale zupełnie w ciemno 8-) .
Pozdrawiam Rafał.
Ps.
A chrząszczyki jakieś były ?
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
 
Posty: 266
Rejestracja: 2011-Mar-29, 19:27

Re: Stepowa ciekawostka

Postprzez Łukasz Mielczarek » 2011-Maj-07, 20:50

To są duże muchy, ten okaz ma 13 mm. Merodon'y to jedne z największych bzygów.Na fotce M. clavipes- 18 mm (Kreta) :)
Chrząszczyki jakieś były. Całkiem sporo, np. trzy gatunki Dorcadion, masowo Lethrus apterus.
Załączniki
clavipes1.jpg
clavipes.jpg
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
 
Posty: 513
Rejestracja: 2008-Wrz-06, 19:00
Miejscowość: Włoszczowa/Kraków


Wróć do Syrphidae - Obserwacje i doniesienia



cron