plener makrofotografii w Myśliborzu

Ciekawe obserwacje w terenie, doniesienia z mediów, baza obserwacji.

plener makrofotografii w Myśliborzu

Postprzez Andrzej » 2011-Cze-16, 21:21

Witam. 20 i 21 maja w Myśliborzy odbył się plener makrofotografii przyrodniczej zorganizowany przez Park Krajobrazowy "Chełmy" na Pogórzu Kaczawskim. Mówiłem o aspekcie dokumentacyjnym i praktycznym wykorzystaniu w ochronie przyrody makrofotografii na przykładzie rodziny Syrphidae. Zobowiązałem się sprządzić listę ciekawszych gatunków sfotografowanych w trakcie pleneru. Wąwóz Myśliborski to wąska, głeboka dolina (wciosowa) w podłożu skał zieleńcowych, ciągnąca się kilka kilometrów od źródlisk do wsi Myślibórz. "Wąwóz Myśliborski" to również nazwa małego rezerwatu przyrody utworzonego dla ochrony do niedawna jedynego stanowiska języcznika zwyczajnego w Sudetach. Koncepcja powiększenia rezerwatu na większą część doliny wracała wielokrotnie i choć nie została zrealizowana, to okresowo wstrzymywano gospodarkę leśną bądź ją łagodzono. Panują więc tu doskonałe warunki dla warunków saproksylofagicznych. 21 i 24 maja stwierdzono między innymi: Pocota personata, Calliprobola speciosa, Temnostoma meridionale, T. vespiforme, T. apiuforme, T. bombylans, Criorina asilica, C.berberina, C. floccosa, Chalcosyrphus eunotus.Mam nadzieję,że obserwacje te przyczynią się do zfinalizowania dużego rezerwatu przyrody.Pozdrawiam.Andrzej Szlachetka
Załączniki
DSC09153.JPG
Pocota personata
Andrzej
 
Posty: 69
Rejestracja: 2010-Sty-01, 22:31

Re: plener makrofotografii w Myśliborzu

Postprzez Rafał Celadyn » 2011-Cze-17, 20:46

...czyli Pacota też się odnalazła ,gratulacje !!! ;) .Mam podejrzenia co do jednej "C.berberina" która wygląda trochę dziwacznie ,może u mnie też się znajdzie ten gatunek...ale dopiero fotka rozwieje wątpliwości.
Pozdrowki Rafał.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
 
Posty: 266
Rejestracja: 2011-Mar-29, 19:27

Re: plener makrofotografii w Myśliborzu

Postprzez Andrzej » 2012-Maj-10, 23:10

Cześć.W sobotę i niedzielę 19 i 20 maja w Myśliborzu na Pogórzu Kaczawskim (powiat Jawor, Dolny Śląsk) odbędzie się plener makrofotografii na który w imieniu Dyrekcji Parku Krajobrazowego "Chełmy"
zapraszam wszystkich aktywnych (fotografujących) uczestników Forum dyskusyjnego Syrphidae Polski.
Nocleg z soboty na niedzielę darmoszka, dojazd z Legnicy do Myśliborza też zorganizuję w miarę potrzeby.Działa podgrupa bzygolubów. Chętnych proszę o kontakt na mojego maila lub telefon.
Pozdrawiam. Andrzej Szlachetka.
Andrzej
 
Posty: 69
Rejestracja: 2010-Sty-01, 22:31


Wróć do Syrphidae - Obserwacje i doniesienia



cron