Sezon 2012

Ciekawe obserwacje w terenie, doniesienia z mediów, baza obserwacji.

Re: Sezon 2012

Postprzez avidal » 2012-Maj-04, 11:31

Ok. Rozwialeś moje wątpliwości.
Nie mogłem znaleźć Fagisyrphusa na checkliście, ale na Diptera znalazlem info, że synonimem jest Meligramma cincta, a nawet Melangyna cincta. I tu też mam już jasność.

Orientujesz się, czy istnieją jakieś żywołowne pułapki?
avidal
 
Posty: 240
Rejestracja: 2010-Mar-06, 12:05

Re: Sezon 2012

Postprzez Łukasz Mielczarek » 2012-Maj-04, 21:00

Teoretycznie żywołowną pułapkę można by skonstruować,ale nie widziałem jeszcze takiej:) A w takie żywołowne pułapki wpadałyby również drapieżne muchówki więc sporo bzygów mogłoby zostać pożartych.


Dzisiaj wybrałem się na jedyne mi znane stanowisko Melanogaster curvistylus w Koniecpolu w celu odnalezienia kolejnych okazów tego bardzo rzadko łapanego bzyga. Jak to zwykle przy dobrze zaplanowanym polowaniu odniosłem sukces:). Złapałem jednego samca i 3 samiczki. Jedna z samiczek zwiała mi w mieszkaniu podczas próby zrobienia dla was fotek więc trzymajcie kciuki by się znalazła.
Bzygów w terenie masa, pierwszy P. frutetorum, Microdon cf. analis, Anasimyia interpuncta i wiele innych:)

Łukasz
Załączniki
curvistylus1.JPG
Melanogaster curvistylus
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
 
Posty: 513
Rejestracja: 2008-Wrz-06, 19:00
Miejscowość: Włoszczowa/Kraków

Re: Sezon 2012

Postprzez Łukasz Mielczarek » 2012-Maj-06, 14:01

Wczoraj kilka godzin spędziłem w bagiennych lasach Przedborskiego Parku Krajobrazowego.
Na torfowisku i w borze bagiennym nareszcie udało mi się odłowić :D E. cryptarum. Pojawiła się też pierwsza Temnostoma apiforme, Brachyopa panzeri, Dasysyrphus hilaris, bardzo wiele Platycheirus spp.
Rałał Celadyn podzielił się informacją o bardzo licznym pojawie Ch. valgus w Puszczy Dulowskiej. Chalcosyrphus roił się przy osikach na brzegu lasu.

Pozdrawiam,
Łukasz
Załączniki
apiforme.JPG
Temnostoma apiforme
CSC_7548.JPG
Eristalis cryptarum
cryptarum.JPG
E. cryptarum
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
 
Posty: 513
Rejestracja: 2008-Wrz-06, 19:00
Miejscowość: Włoszczowa/Kraków

Re: Sezon 2012

Postprzez Robert Żóralski » 2012-Maj-06, 16:16

Cześć,

Podejrzewam, że avidal widział nie E. intricarius tylko Merodon equestris, ale to zgadywanie. ;)

Bzygów oczywiście już całe mnóstwo. U mnie dotychczas bez rewelacji (chyba, że w Cheilosia sp lub Platycheirus sp.. wpadło coś bardziej ciekawego, może też coś "cheilosiopodobnego" - dopiero będę oznaczał) - ot większość tzn. kilkadzieścia (-dzieści?) najbardziej pospolitych gatunków występujących wiosną wykazałem.

Wszystkie rozpinadła są pełne i mienią się żółto-pomarańczowo-czarno właśnie od bzygów :ugeek:

Z tego co nowego (w tym roku) łowiłem w czwartek w Solcu Kujawskim, czyli co już lata:
- Rhingia campestris (licznie)
- Platycheirus discimanus (licznie)
- Meliscaeva auricollis
- Baccha elongata
- Melanostoma sp.
- Chrysotoxum sp.
- Syrphus sp., Parasyrphus sp., Eupeodes sp., różne Cheilosia sp... (licznie)

Łukasz, gratuluję spotkania ponownie Malanogaster curvistylus.
Valgusy, zarówno Ch. valgus jak i B. valgus w miarę możliwości odłóżcie dla mnie kilka sztuk - te rodzaje omijają mnie jak dotąd szerokim łukiem, nawet nie mam ich w zbiorze... pomyślałem już nawet, że u mnie wcale nie występują ;)

Pozdrawiam
Robert Żóralski
Awatar użytkownika
Robert Żóralski
Administrator
 
Posty: 418
Rejestracja: 2008-Wrz-06, 12:43
Miejscowość: Reda

Re: Sezon 2012

Postprzez avidal » 2012-Maj-06, 16:54

Panowie, amator ze mnie, ale zarówno Merodon equestris, jak i E.intricarius daję rade rozpoznać. A przynajmniej jestem pewien, ze to nie był żaden z tych gatunków. Ale mniejsza z tym...
Od dwóch lat czytam o połowach z PKP i zdecydowałem że czas najwyższy się tam wybrać. Jeśli uda się spotkać choć jeden z tak niesamowitych gatunków, jak T. apiforme, czy E. crypatrum, czy też innych, równie ciekawych a bliżej Łodzi nieosiągalnych - to warto. Łukaszu, czy mam na to szansę bez stosowania pułapek? Jeśli tak, może byłbyś łaskaw zdradzić jakieś miejscówki, byle w granicach województwa łódzkiego.
Robercie, obawiam się, ze im dalej na południe, tym o ciekawe bzygi łatwiej. Tymczasem u mnie nawet Rhingia campestris jeszcze nie spotkałem. Łódź i okolice to jedna wielka porażka.
avidal
 
Posty: 240
Rejestracja: 2010-Mar-06, 12:05

Re: Sezon 2012

Postprzez Rafał Celadyn » 2012-Maj-07, 12:19

Hej !Nie mieć dostępu do internetu przez prawie dwa miechy - to horror :P !Mam tyle zaległości i fotek do załadowania że chyba zajmie to tydzień ;) .Na razie krótki screen z dwóch tygodni ,z jakimi ciekawszymi zwierzakami miałem do czynienia :
-C.rananculi
-C.assilica
-Ch.valgus
-Ch.piger
-B.laphriformis
-B.maculipennis
-B.testacea
-B.pilosa
-B.panzeri
-B.obscura
X.citrofasciatum
...to z tych rzadszych ,oprócz tego zakończyłem sukcesem wiele hodowli, o których opowiem w miarę ram czasowych (a będzie na co popatrzyć ;) ) .Jako zapowiedź, dwie samiczki Microdonów z grupy analis (patrzcie na czułki )można zgadywać jakie to gatunki -ja już wiem 8-) .
Pozdrawiam Wszystkich Serdecznie
Rafał
Załączniki
misiaki.JPG
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
 
Posty: 266
Rejestracja: 2011-Mar-29, 19:27

Re: Sezon 2012

Postprzez Łukasz Mielczarek » 2012-Maj-07, 16:46

Gratki Rafał, kolejne stanowisko Brachyopa maculipennis :D. Jakiś liczniejszy pojaw?

Avidal. W okolicach Łodzi można znaleźć fajne gatunki, których jak dotąd nie dałem rady wykazać z PPK(już niewiele takich).
Czekam na pogodę i będę chciał na dniach pojechać w Lasy Spalskie właśnie na takie gatunki jak Criorhina pachymera, Pocota personata i wspomniana Mallota tricolor. To wszystko w rejonie Spały:) Ja w w. łódzkim poza jego skrajnym płd.-wsch. miejscówek nie znam. Te miejscówki w Spale mam nadzieje że zobaczę w najbliższą sobotę.
A Przedborski Park Krajobrazowy to ogromna mozaika dobrze zachowanych siedlisk i dlatego trafiają się takie ekstra gatunki. Ale nie zawsze jest łatwo. E. cryptarum złapałem dopiero po 6 latach intensywnej poszukiwań i po 15 latach historii badań Syrphidae PPK. Pierwszy okaz na stanowisku złapał Zbyszek Mocarski podczas ubiegłorocznych bzygowych WD, w egzotycznym dla gatunku terminie bo w drugiej połowie lipca :shock: . A najlepsza metoda połowu na najrzadsze gatunki to chyba ciągle siatka entomologiczna :D
Pozdrawiam,
Łukasz
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
 
Posty: 513
Rejestracja: 2008-Wrz-06, 19:00
Miejscowość: Włoszczowa/Kraków

Re: Sezon 2012

Postprzez Rafał Celadyn » 2012-Maj-07, 20:34

Mam jeden okaz ,ale widziałem w sumie trzy w dwóch miejscach(rez. Ostra Góra i starodrzew bukowy przy pałacu na wiosce).Kręcą się przy starszych zacienionych bukach z próchnowiskami ,nadal poszukuję brakujących Temnastoma sp. ,ale z pogodą na razie lipa...dodaję fotkę larwy z dziupli(mam ich kilkanaście) ,gdzie wykopałem X.maculata i C.pecticornis,nic mi do niej nie pasuje oprócz Myolepta sp. :?
...i jeszcze C.rananculi ,która w tym roku była na każdym głogu który odwiedziłem. Spotkałem też jeden egzemplarz odpoczywający na buku i (co wprawiło mnie w niemały szok), na ścianie mojego domu przy wjeździe do garażu...
Pozdrawiam
Rafał
Załączniki
DSC07302.JPG
Kopia DSC07295.JPG
DSC07064.JPG
DSC07058.JPG
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
 
Posty: 266
Rejestracja: 2011-Mar-29, 19:27

Re: Sezon 2012

Postprzez avidal » 2012-Maj-07, 22:55

Łukasz, dzięki za odpowiedź. Na razie będę szukał na chybil-trafił. Z czasem, metodą prób i błędów, wyselekcjonuję bardziej atrakcyjne tereny. Do Spały bliżej niż do Przedborza. Chyba najpierw tam się wybiorę, bo więcej czasu mieć będę dopiero w czerwcu.
Rafał, dziwił mnie brak doniesień od Ciebie. Ale jak już się wreszcie pojawiłeś, to zaprezentowałeś wejscie smoka. Microdony przefantastyczne.
A głogi mogę obchodzić godzinami a i tak żadnej Criorhiny nie uświadczę. Jest czego ci zazdrościć.
avidal
 
Posty: 240
Rejestracja: 2010-Mar-06, 12:05

Re: Sezon 2012

Postprzez Rafał Celadyn » 2012-Maj-08, 07:30

Dzięki chłopaki! ;) .Obecnie mam problemy z hodowlą S.subsesillis ,wiele larw padło, a te które zostały jakoś nieskore są do przepoczwarzenia ...zobaczymy ,może się uda...co do Ciorhriny to szukaj głogów na nasłonecznionych skrajach lasów ,chociaż u mnie spotykam je praktycznie wszędzie,w tamtym roku widziałem też samiczkę na martwym leżącym buku ...Dodaję fotkę głogów ,na których widziałem 3 egzemplarze w ciagu 15 minut.
Ch.piger trzeba szukać na świeżych zrębach-siedzą na pniakach sosnowych i ściętych drzewach...
...no i eksplorujcie stare buczyny -im bardziej drzewa styrane życiem tym lepiej ;)
...szukam teraz Temnastoma sp.-na razie porażka,ale u mnie może być jeszcze ciutke za wcześnie,no i planuje wyjazd do Bobrka poszukać C.speciosa-ona tam musi być, czuję to.... :P
Pozdrawiam
Rafał.
Załączniki
DSC07428.JPG
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
 
Posty: 266
Rejestracja: 2011-Mar-29, 19:27

PoprzedniaNastępna

Wróć do Syrphidae - Obserwacje i doniesienia



cron