[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4505: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3706)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4507: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3706)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4508: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3706)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4509: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3706)
Syrphidae Polski • Zobacz temat - Sezon 2012

Sezon 2012

Ciekawe obserwacje w terenie, doniesienia z mediów, baza obserwacji.

Re: Sezon 2012

Postprzez Andrzej » 2012-Maj-25, 10:10

Cześć. M. e. spotkałem na dwóch stanowiskach. W 2009 w ogrodzie przydomowym po zakupie większej ilości cebulek roślin ozdobnych latał jeden okaz (20 maj).
Drugie stanowisko odnalazłem 2010 w głębi rezerwatu "Zimna Woda" pod Lubinem.
Tam występował licznie.Najczęściej przysiadał na nasłonecznionych roślinach w lukach drzewostanu łęgowego z łanowo występującą śnieżycą wiosenną, która była tam jedynym możliwym gatunkiem żywicielskim larw.Obserwacje z 06.06 i 13.06.
Pozdrawiam.
Andrzej Szlachetka
Andrzej
 
Posty: 69
Rejestracja: 2010-Sty-01, 22:31

Re: Sezon 2012

Postprzez avidal » 2012-Maj-25, 14:30

Fotografowalem go trzykrotnie, od maja do czerwca zeszłego roku, na wierzbach porastających zbiornik wodny w uroczysku Lublinek, gdzie wygrzewały się siedząc na liściach. U mnie na Widzewie również w pobliżu stawu, na roślinach zielnych.
Dziś zaobserwowalem na placu zabaw dla dzieci pierwszy w życiu Merodon avidus! Biegnę do domu po aparat. Wracam - wciaż jest. Już prawie wciskam spust migawki. I wtedy nadbiega moja córeczka ; tatuś, zrob mi zdjęcie. Bzyg oczywiście odlecial spłoszony. Ale miałem okazję doklądnie mu się przypatrzeć. Avidus na 99%. Chyba dobry gatunek?
avidal
 
Posty: 240
Rejestracja: 2010-Mar-06, 12:05

Re: Sezon 2012

Postprzez Robert Żóralski » 2012-Maj-25, 20:05

Załączniki
DSC_0563.JPG
DSC_0152.JPG
DSC_0115.JPG
DSC_0099.JPG
DSC_0082.JPG
DSC_0090.JPG
Awatar użytkownika
Robert Żóralski
Administrator
 
Posty: 418
Rejestracja: 2008-Wrz-06, 12:43
Miejscowość: Reda

Re: Sezon 2012

Postprzez Robert Żóralski » 2012-Maj-25, 20:23

Dołączam jeszcze obiecane zdjęcia biotopu T. apiforme. Na pierwszym zdjęciu miejsce gdzie łowię co roku T. vespiforme. Kolejne trzy pierwsze zdjęcia pokazują łąkę nadrzeczną (strzałkami zaznaczyłem miejsce złowienia okazu T. apiforme). W promieniu 100 m małe zbiorniki wodne (obszar starorzecza) oraz rzeka Reda. Pobliski kompleks leśny to skraj Puszczy Darżlubskiej, po drugej stronie doliny Redy jest Trójmiejski Park Krajobrazowy. Na ostatnim zdjęciu rzeka Reda (50m od stanowiska).

Uzupełniając temat Temnostoma sp. to zgodnie z przewidywaniami dziś rano w tym stanowisku widziałem kolejne 4 okazy na baldachach (wszystkim udało się niestety uciec), a ok. 12-tej złowiłem jeden okaz Temnostoma vespiforme (dopiero będę patrzył który gatunek) na głogu oraz jeden okaz T. bombylans (również nowy gatunek dla mnie wykazany z mojego terenu).

Z ciekawszych gatunków dziś to:
- Blera fallax - obserwacja na głogu
- Ceriana conopsoides - 2 okazy (złowione jednym machnięciem siatki ;)
- Criorhina sp. - myślę, że ze 2-3 gatunki na głogu (na pewno widze C. asilica i C. berberina) - odłowiłem jakieś 8 okazów.
- pierwsze w tym roku obserwowane Myathropa floera, kilka gatunków Eristalis sp., dużo Sericomyia silentis, jedna obserwacja Sericomyia lappona, tony Cheilosia sp..., przegląd gatunków Didea sp., Dasysyrphus sp.., Eupeodes sp...

Co ciekawe głogi dopiero zakwitły (w centrum miasta kwitną od jakiegoś tygodnia-dwóch), a niektóre dopiero zakwitną. Criorhiny spotkałem w dużej ilości dopiero dziś (pierwsza obserwacja pojedynczego osobnika kilka dni temu), co świetnie pokazuje jakie mam tu opóźnienie w wegetacji :D

[EDIT] Dołączam zdjęcia co fajniejszych gatunków.

Pozdrawiam
Robert
Załączniki
DSC_0604.JPG
Criorhina sp.
DSC_0616.JPG
Criorhina sp.
DSC_0637.JPG
Criorhina sp.
DSC_0485.JPG
Ceriana conopsoides
DSC_0440.JPG
Temnostoma bombylans
DSC_0408.JPG
Temnostoma bombylans
DSC_0332.JPG
Temnostoma vespiforme
DSC_0294.JPG
Temnostoma vespiforme
DSC_0079.JPG
Miejsce łowienia T. vespiforme
DSC_0080.JPG
Miejsce złowienia okazu T. apiforme
DSC_0082.JPG
Miejsce złowienia okazu T. apiforme
DSC_0085.JPG
Miejsce złowienia okazu T. apiforme
DSC_0086.JPG
Rzeka Reda
Awatar użytkownika
Robert Żóralski
Administrator
 
Posty: 418
Rejestracja: 2008-Wrz-06, 12:43
Miejscowość: Reda

Re: Sezon 2012

Postprzez Rafał Celadyn » 2012-Maj-26, 13:34

...Dzięki Panowie ;) ,no nic ,wróciłem z sobotniej dniówki i ruszam na Ostrą górę,i okolice, zobaczymy co się kręci...niedługo czeka mnie zasiadka na D.profuges...Cerainy jakoś nie widzę....
Pozdrawiam Rafał
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
 
Posty: 266
Rejestracja: 2011-Mar-29, 19:27

Re: Sezon 2012

Postprzez Andrzej » 2012-Maj-26, 17:30

Cześć. Też miałem dziś ekstra wypad, wyniki podam wieczorem. Robert na fotkach masz Criorhina berberina a Temnostoma to T. meridionale.
Pozdrawiam.
Andrzej Szlachetka
Andrzej
 
Posty: 69
Rejestracja: 2010-Sty-01, 22:31

Re: Sezon 2012

Postprzez Robert Żóralski » 2012-Maj-26, 18:53

Dziękuję Andrzej za oznaczenia.
Criorhinę napisałem zachowawczo - to nowy rodzaj dla mnie, więc starałem się nie szaleć z oznaczeniem bez przejrzenia klucza i wszystkich gatunków ;)

Natomiast jeśli chodzi o tę Temnostomę to aż mi się buzia uśmiechnęła gdy przeczytałem Twój typ, bo T. meridionale to ostatni gatunek z mojego terenu, którego w zbiorze nie mam (jeśli chodzi o gatunki oficjalnie wykazane z kraju).

Wytłumaczę się tylko - obstawiłem T. vespiforme, bo żółta pręga po bokach przedplecza nie jest rozdzielona (oglądałem żywy okaz) a to jedna z cech tego gatunku (wg. klucza) i tę cechę uznałem jako główną - wszędzie piszą, że pręga u T. meridionale powinna być szeroko rozdzielona na dwie żółte kropki. Dołączam dodatkowe zdjęcia tego okazu na których to widać. Zauważyłem, że okaz lekko przemoczony jest ciemniejszy i plamy "wydają się" częściowo czarne - po wyschnięciu żółty kolor wychodzi. Druga cecha (z pokryciem lub nie "postalar lobes" żółtą plamą) już pasuje wprost do T. meridionale.

Dodatkowy kłopot miałem taki, że w kluczu Krivonsheina (2004) (a właściwie to w jego ) w przypadku samic- gatunek T. meridionale w ogóle pominięto (omyłka?). Może koledzy, którzy mają więcej okazów i doświadczenia niż ja w tym rodzaju pomogą rozstrzygnąć. Na razie z tym dziwnym osobnikiem pozostaję przy Temnostoma sp.

Pozdrawiam
Robert
Załączniki
DSC_0342.JPG
DSC_0336.JPG
DSC_0334.JPG
DSC_0328.JPG
DSC_0318.JPG
Awatar użytkownika
Robert Żóralski
Administrator
 
Posty: 418
Rejestracja: 2008-Wrz-06, 12:43
Miejscowość: Reda

Re: Sezon 2012

Postprzez avidal » 2012-Maj-26, 22:47

Robert, jakim sposobem udaje Ci się robić tyle fotek tak płochliwym muchom? Odwiozłem dziś Pocotę na miejsce i zostałem godzinę. Nie spotkałem tylu kapitalnych gatunków co Ty, ale nie narzekam. Była druga Pocota przy tym samym drzewie. Potem Blera fallax, co do której mialem obawy, że nigdy jej nie zobaczę. Nie zlokalizowałem jak dotąd kwitnących głogów, zastąpiły je maliny i jaskry. A na nich Temnostoma bombylans, co najmniej dwa osobniki. Nie dało rady jej podejsć do zdjęcia, ale wiem na pewno, że jest. I przetrzymam ją gdy będzie więcej czasu. Była Ceriana. I jakieś dwa bzygi criorhinopodobne. Jeden okazal się być Merodonem. Chyba M.equestris, choć wszystkie dotychczasowe miały czerwone futerko na tulowiu. Może ktoś potwierdzić? Druga mucha, bardziej kosmata, zwiała. Łapać łatwiej, niż fotografować. Chyba zaopatrzę się w siatkę. Potem fotka i bzyg leci na wolność. Jaką siatkę polecacie?
Załączniki
Blera.jpg
Merodon..jpg
avidal
 
Posty: 240
Rejestracja: 2010-Mar-06, 12:05

Re: Sezon 2012

Postprzez Rafał Celadyn » 2012-Maj-27, 11:30

No,ładnie... :)
Robert ,to jest T.meridionale ,one tak mają ;) ,u T.vespiforme plama jest wyraźna ,a u T.meridionale jakby zamglona...przynajmniej ja to tak widzę.
Pozdrawiam
Rafal.
Co do siatki ,to najlepiej kup sobie jakąś tanią ramkę i kijaszek, a worek chyba bardziej opłaca się uszyć we własnym zakresie...
tu masz link do sklepu :arrow: http://www.artinsect.all.pl/index.php?p ... t&Itemid=1
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
 
Posty: 266
Rejestracja: 2011-Mar-29, 19:27

Re: Sezon 2012

Postprzez Andrzej » 2012-Maj-27, 14:32

Cześć. Rafał zdradźmy już tajemnicę oznaczania T. vespiforme/meridionale. Guz skrzydłowy u T. m. ciemny, u T.v. jasny, w obrębie plamy. Druga cecha: plama przylegająca do tarczki u T.m. boki wypukłe, uT.v. boki plamy wklęsłe. Spróbuj dodać te cechy na Twoje zestawienie gatunków.Trzecia cecha: przedłużenie plam u T.m. tworzy prostokąt, uT.v. linie będące przedłużeniem plam przetną się na tułowiu.Ostatnią cechę doskonale widać na fotce Roberta (powyżej foty siedliska z linią energetyczną) zaś dla T v.na zdjęciu które zamieszczam poniżej.
Pozdrawiam.
Andrzej Szlachetka
P.S.
Robert zaliczył u siebie T.m. a ja wczoraj T.v.pierwszy raz na niżu Dolnego Śląska.
Załączniki
DSC09134-1.jpg
Ostatnio edytowany przez Andrzej, 2012-Maj-27, 18:30, edytowano w sumie 1 raz
Andrzej
 
Posty: 69
Rejestracja: 2010-Sty-01, 22:31

PoprzedniaNastępna

Wróć do Syrphidae - Obserwacje i doniesienia



cron