[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4505: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3706)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4507: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3706)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4508: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3706)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4509: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3706)
Syrphidae Polski • Zobacz temat - Sezon 2012

Sezon 2012

Ciekawe obserwacje w terenie, doniesienia z mediów, baza obserwacji.

Re: Sezon 2012

Postprzez Rafał Celadyn » 2012-Maj-16, 13:53

Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
 
Posty: 266
Rejestracja: 2011-Mar-29, 19:27

Re: Sezon 2012

Postprzez Robert Żóralski » 2012-Maj-16, 20:51

Za 2 tyg. lecę na Kretę i mam zamiar dotknąć trochę tej fantastyki ;)
Będzie oczywiście już po sezonie wiosennym - wszystko kwitnie tam dużo wcześniej niż u nas - więc liczę co najwyżej na kolejne Eristalis aethiops do zbioru i może jakieś ciekawe Merodony. Nie spodziewam się wiele - doświadczenia z Rodos z zeszłego roku mam takie, że fauna na wyspach jest stosunkowo uboga - to co jest fajne to dużo "egzotycznych" dla nas gatunków i endemity.

Rafał - jeśli chodzi o tę sosnę to Cię zdziwię :D
Sam buk dookoła ;)

Pozdrawiam
Robert
Awatar użytkownika
Robert Żóralski
Administrator
 
Posty: 418
Rejestracja: 2008-Wrz-06, 12:43
Miejscowość: Reda

Re: Sezon 2012

Postprzez Rafał Celadyn » 2012-Maj-16, 21:17

..no ja wiem ,że buk ;) ,ale pamiętam z dzieciństwa Słowiński Park Narodowy i wtedy wydawało mi się ,że tam to tylko sosny rosną :P ...i latają H.semele...
Pozdrawiam
Rafał.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
 
Posty: 266
Rejestracja: 2011-Mar-29, 19:27

Re: Sezon 2012

Postprzez Rafał Celadyn » 2012-Maj-19, 15:29

Dzisiaj po kolejnym dniu bezowocnych poszukiwań Temnastoma sp.trafił sie samczyk Xylota caeruleiventris :D kolejny nowy sproksyl dla wiochy (chyba w tym sezonie dojadę do 50-ciu ;) :arrow: viewtopic.php?f=5&t=422&p=1187#p1187 ),widziałem, ze Łukasz też już łowił ten gatunek ...dlaczego nie ma go jeszcze w Checkliście...(nieopublikowane?).
...Sphiximorpha nadal liczna dzisiaj 5 okazów na oskomie ,Ch.valgus widuje juz tylko samiczki...
Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
 
Posty: 266
Rejestracja: 2011-Mar-29, 19:27

Re: Sezon 2012

Postprzez Robert Żóralski » 2012-Maj-19, 20:35

O mnie z większych bzygów to dziś:
- Temnostoma sp. - pierwsza w tym roku. Generalnie to o ten rodzaj u mnie trudno, ale mam pewne miejsce - myślę, że będę je łowił gdzieś do połowy czerwca.
- Sericomyia silentis - również pierwsza w tym roku. Ten gatunek spotykam w sporych ilościach przez cały rok, z nasileniem we wrześniu na wrzosowiskach - jest tu wtedy naprawdę często spotykana.

Z gatunków, których dotąd nie łapałem u siebie (a udało się dziś) to:
- Leucozona lucorum - jedna sztuka
- Epistrophe eligans - to akurat może i śmieszne ;), ale jakoś nie mogłem trafić - może dlatego, że to wytrawny lotnik. Dopiero dziś zaopatrzony w potężną siatkę znalazłem stanowisko i złowiłem 3 sztuki prosto z powietrza...

Poza tym masa drobiazgów (w tym nowych dla zbioru) w ostatnim czasie, które są dla mnie nawet bardziej interesujące niż te duże gatunki, ale muszą poczekać na uważne rozpoznanie i trochę więcej czasu. W tym są takie ciekawostki jak druga całkowicie ciemna (i przez to zagadkowa - bo tych w kraju nie oficjalnie nie mamy) samica Platycheirus sp. z Redy, ciemne (prawie czarne) formy Sphaerophoria sp. z Solca Kujawskiego.


Pozdrawiam
Robert

P.S.
Jeśli chodzi o tę Xylotę i macie w zbiorze okazy, to chłopaki działajcie z nowym dla kraju. Na naszej liście gatunków układ jest taki, że gdy nie ma oficjalnej publikacji, to gatunku na listę nie wpisujemy. Żeby nie robić zamieszania, szczególnie dla odwiedzających z zagranicy.
Awatar użytkownika
Robert Żóralski
Administrator
 
Posty: 418
Rejestracja: 2008-Wrz-06, 12:43
Miejscowość: Reda

Re: Sezon 2012

Postprzez Rafał Celadyn » 2012-Maj-20, 10:15

...Tak wiec plan zrealizowany połowicznie ;) ,dzisiaj w rez."Ostra Góra" pierwsza T.meridionale ,u mnie jeszcze bez czarny nie kwitnie i powoli "kończą sie" głogi ,to początek pojawu...Oprócz tego 3 exx C.berberina ,B.laphriformis(gdzie te valgusy :cry: )i 1 exx tej dziwnej "nowej" Xanthogrammy...
Ruszam w Dulowską pooglądać Sphiximorphy i dalej szukać T.apiforme :P .
Pozdrawiam Rafał.
edit :szału nie było ;) ,ale mam 1exx T.bombylans i dwa exx Microdonów z grupy analis złowione nad dwoma mrowiskami ,w sumie tym sposobem złowiłem już 4 sztuki ,mrówki oczywiście zebrałem ;) ,rozgladajcie się za starymi pieńkami z mrowiskami tam najczęściej widuje microdony...
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
 
Posty: 266
Rejestracja: 2011-Mar-29, 19:27

Re: Sezon 2012

Postprzez Andrzej » 2012-Maj-21, 10:54

Cześć. Przewija się rodzaj Temnostoma. T.bombylans jak był tak jest natomiast T.meridionale w tym sezonie z niektórych stanowisk znikł a w innych pojedyncze okazy mimo że w ubiegłych sezonach był bardzo liczny.T. vespiforme i T. apiforme brak na niżu, w Sudetach już powyżej 300 m jak w poprzednich sezonach choć jeszcze znam mało stanowisk. Jestem ciekawy jak w tym sezonie u Was z T meridionale?
Pozdrawiam.
Andrzej Szlachetka
Andrzej
 
Posty: 69
Rejestracja: 2010-Sty-01, 22:31

Re: Sezon 2012

Postprzez Łukasz Mielczarek » 2012-Maj-21, 16:27

W ostatnią niedziele(20.05) byłem na gościnnym wyjeździe terenowym w Spalskim Parku Krajobrazowym.
Wyjazd odbył się dzięki prof. Mirosławowi Soszyńskiemu oraz dr Bogusławowi Soszyńskiemu bez których nie dotarłbym do bardzo ciekawych entomologicznie miejsc.
Głównym celem wyjazdu było odszukanie miejsca rozwoju larw Mallota tricolor na stanowisku gdzie Pan Mirosław regularnie spotyka gatunek. Wyjazd w znacznym stopniu zakończył się sukcesem. Mieliśmy wspaniałą pogodę i wszystko przebiegało planowo.
Odnaleźliśmy klony w których wypróchniałych i wypełnionych częściowo wodą pniach prawdopodobnie dochodzi do rozwoju larw Mallota tricolor. Przy drzewie bardzo szybko krążył ogromny bzyg który prawdopodobnie był poszukiwanym gatunkiem. W dziuplach spotkałem ogromne larwy Ctenophora sp. oraz liczne larwy bzygowatych(niektóre nie mniej ciekawe od Mallota[/i 8-) ]).
W lesie spotkaliśmy wiele ciekawych muchówek, trzy gatunki [i]Temnostoma (apiforme, bombylans,vespiforme), Brachypalpus laphriformis, Brachyopa sp., Odontomyia tigrina, Hybomitra micans, Pandivirilia sp.

Teren województwa łódzkiego być może jest jedynym obszarem w Europie gdzie Mallota tricolor jest spotykana regularnie i interesującym jest monitorowanie populacji gatunku, a odnalezienie larw tak rzadkiej muchówki będzie ogromnym sukcesem:)

Pozdrawiam,
Łukasz
p.s.
Temnostoma meridionale w tym roku zupełnie brak.
Załączniki
DSC_7913ed.JPG
Środowisko. Droga z nielicznymi drzewami na poboczu w sąsiedztwie olsów i borów mieszanych
DSC_7918.JPG
Dr B. Soszyński w trakcie wyczekiwania na ponowny przylot M. tricolor. Niestety pojawił się tylko B. laphriformis:(
DSC_7914ed.JPG
Drzewo na którym M. tricolor jest regularnie spotykana
DSC_7901ed.JPG
W dziupli na tym drzewie znalazłem liczne larwy Syrphidae
DSC_7896.JPG
Myathropa florea w trakcie składania jajeczek w dziupli
DSC_7971ed.JPG
Samiec M. tricolor, leg. Soszynski M.
DSC_7976ed.JPG
Mallota tricolor, leg. M. Soszynski. Okazy z jednego stanowiska!
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
 
Posty: 513
Rejestracja: 2008-Wrz-06, 19:00
Miejscowość: Włoszczowa/Kraków

Re: Sezon 2012

Postprzez Rafał Celadyn » 2012-Maj-21, 17:01

...Za...sta mucha 8-) .Co do T.meridionale to mogę tylko powiedzieć że to mój pierwszy okaz.W tamtym roku łowiłem same T.vespiforme ...ale u mnie na ten rodzaj chyba za wcześnie...rok temu łowiłem je na przełomie maja i czerwca -wtedy były liczne (T. vespiforme ;) ) ,na T.apiforme mam rewelacyjne ksiązkowe stanowiska ,a nie widziałem na nich jeszcze nic...
Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
 
Posty: 266
Rejestracja: 2011-Mar-29, 19:27

Re: Sezon 2012

Postprzez avidal » 2012-Maj-21, 17:34

Łukasz, mógłbyś zdradzić miejscówkę na to drzewo? Ja tylko fotografuję, więc krzywdy muchom nie wyrządzę.
Jeśli chodzi o Temnostoma, w bezpośrednim sąsiedztwie Łodzi (Wiączyń) na razie odnalazłem tylko T.vespiforme, tak jak w poprzednim sezonie. Na poszukiwania mogłem poświęcić ledwie dwie godziny, więc liczę na postępy. Zdaje się, że samce są terytorialne. Każdy krążył wokół swojego drzewa (buk) i przeganiał intruzów, którym zdarzyło się naruszyć rewir.Od czasu do czasu siadały albo na krótką chwilę, albo zbyt wysoko, więc uchwycenie ich w obiektyw praktycznie niewykonalne. Szczęście się do mnie uśmiechnęło, kiedy jeden z uzurpatorów bez własnego drzewa jak się wydaje, z braku laku przysiadł na powalonej brzozie.
Załączniki
Temnostoma.jpg
avidal
 
Posty: 240
Rejestracja: 2010-Mar-06, 12:05

PoprzedniaNastępna

Wróć do Syrphidae - Obserwacje i doniesienia



cron