Sezon 2013

Ciekawe obserwacje w terenie, doniesienia z mediów, baza obserwacji.

Re: Sezon 2013

Postprzez avidal » 2013-Maj-07, 22:29

A u nas sezon rozkręca się powoli, wolniej niż rok temu. Dziś na widzewskim Młynku Epistrophe eligans, Epistrophella euchroma i Dasysyrphus z grupy venustus.
avidal
 
Posty: 240
Rejestracja: 2010-Mar-06, 12:05

Re: Sezon 2013

Postprzez JMCosta » 2013-Maj-15, 06:54

Piękna muchówką :)
R. rostrata?
Pozdrawiam
J
Załączniki
S0326110.JPG
JMCosta
 
Posty: 84
Rejestracja: 2012-Sie-22, 11:49

Re: Sezon 2013

Postprzez avidal » 2013-Cze-05, 12:03

Dla zainteresowanych zamieszczam listę co ciekawszych bzygów obserwowanych podczas warsztatów.

1 Arctophila bombiformis - pojedyncze osobniki, bardzo wczesny pojaw.
2 Blera fallax
3 Brachyopa dorsata
4 Brachyopa vittata - Robert złowił jednego osobnika
5 Brachypalpoides lentus
6 Brachypalpus laphriformis
7 Caliprobola speciosa
8 Chalcosyrphus eunotus - bardzo nielicznie, schwytałem samca
9 Chalcosyrphus femoratus - spotkalem kilka osobników, które potem złowił Zbyszek Mocarski
10 Cheilosia barbata
11 Cheilosia chrysocoma
12 Cheilosia gigantea
13 Cheilosia himantopa
14 Cheilosia ilustrata
15 Cheilosia impressa
16 Chrysotoxum intermedium
17 Eristalis alpina
18 Eristalis jugorum
19 Lejota ruficornis
20 Merodon ruficornis
21 Neoascia obliqua
22 Pipiza cf. austriaca
23 Platycheirus europaeus
24 Platycheirus parmatus
25 Platycheirus occultus
26 Rhingia borealis
27 Rhingia rostrata
28 Sericomyia lappona
29 Sphaerophoria fatarum
30 Sphegina - kilka gatunko, w tym S.sibirica
31 Temnostoma apiforme - wiem o jednym tylko osobnkiu, którego złapalem osobiście
32 Temnostoma bombylans - w tym być może T.angustistriatum
33 Temnostoma vespiforme
34 Xanthadrus comtus
35 Xylota ignava - ponoć pierwsze spotkanie z gatunkiem w Polsce od 25 lat. Mam tę satysfakcję, że udalo mi się pierwszemu (wraz z Albertem) odkryć jej stanowisko.
36 Xylota xanthocnema - złowiona przez Pawła Trzcińskiego

Jeśli coś przeoczyłem, dopisujcie.
Załączniki
Temnostoma apiforme.jpg
Sphegina sibirica.jpg
Sericomyia lappona.jpg
Rhingia borealis.jpg
Merodon ruficornis.jpg
Eristalis jugorum.jpg
Eristalis alpina.jpg
Criorhina berberina.jpg
Temnostoma bombylans.jpg
Xylota ignava.jpg
Criorhina asilica.jpg
Chrysotoxum intermedium.jpg
Cheilosia himantopa.jpg
Chalcosyrphus femoratus.jpg
Chalcosyrphus eunotus.jpg
Caliprobola speciosa.jpg
Blera fallax.jpg
Arctophilabombiformis.jpg
avidal
 
Posty: 240
Rejestracja: 2010-Mar-06, 12:05

Re: Sezon 2013

Postprzez Robert Żóralski » 2013-Cze-06, 20:44

Cześć,

Spotkanie i warsztaty bardzo udane. :)
Bardzo podobało mi się, że było właśnie "warsztatowo" i miałem możliwość obejrzeć (w gablotach i w terenie) trochę much, których u siebie nie spotykam. Pogoda w pierwszych dniach fatalna, ale jak widzieliście "dla chcącego nic trudnego" i całkiem nieźle łapaliśmy te półgodzinne okna słoneczne. Przykro mi tylko było wyjeżdżać wiedząc, że pogoda w końcu się poprawi. Jak łatwo się domyśleć zabrałem tę pluchę ze sobą a te super najlepsze muchy mnie ominęły. ;)
Bo to co później obserwowaliście i widzę na zdjęciach to właśnie te rewelacje na które czekaliśmy przez te pierwsze deszczowe dni.

No i super fotki Rafał wyszły. Przy okazji: dobrze, że Twój aparat i konwerter przetrwały przygodę z deszczem. :)

Swoją listę przygotuję dopiero - potrzebuję trochę czasu, żeby wszystko zebrać. Myślę, że uda mi się dopisać do tego jeszcze fajne, choć mniej efektowne gatunki. Jeśli chodzi o tę samicę Sphaerophoria cf. fatarum to na warsztatach z klucza wychodziła nam jako Sphaerophoria bankowskae, ale przy oznaczaniu samic tego rodzaju to trzeba do oznaczeń podchodzić z dużym dystansem, ze względu na możliwość lekko melanistycznej formy (i jednocześnie niemożliwości oznaczenia), na co wszyscy zwracali uwagę.

Na otarcie łez, to powiem, że powrocie przywitały mnie na Pomorzu (podczas godzinnego wypadu) również fajne gatunki, takie jak: Hammerschmidtia ferruginea (wcześniej jej nie łowiłem), Temnostoma meridionale, Criorhina berberina oraz ciemne Xylota sp. Tu też muchy czekały na pogodę :)

Tradycyjnie na wyjazdach zostawiam jakieś zguby - tym razem obrączkę. Trochę główkowałem w drodze powrotnej jak się z Wami skontaktować, żeby tam nie została na zawsze na parapecie - przecież tam nie ma zasięgu żadnego i obawiałem się, że najpierw wyjedziecie a potem odbierzecie sms-y. ;) Dzwoniłem więc do Ustrzyk do odziału PN, żeby skontaktowali się z Panią, która tam pracuje (za co bardzo dziękuję!) i dałem znać gdzie zguba leży. Na szczęście mialem internet ze sobą. Dalej wiecie. Za tydzień spotykam się z Bogusiem, żeby zgubę odebrać - wybiera się akurat nad Morze to i o muchach wątek będziemy kontynuować. :)

Pozdrowienia!
Robert
Awatar użytkownika
Robert Żóralski
Administrator
 
Posty: 418
Rejestracja: 2008-Wrz-06, 12:43
Miejscowość: Reda

Re: Sezon 2013

Postprzez avidal » 2013-Cze-07, 17:49

Robert, trwało to cały dzień, ale konwerter wreszcie odparował.
Pogoda po wyjeździe Twoim i Andrzeja wciąż nie była rewelacyjna i daleko od ideału, ale muchy bieszczadzkie to twarde sztuki i wystarczy im choćby odrobina słońca. Ale w końcu w sobotę pogorszyło się na tyle, że postanowiliśmy nie zostawać do poniedziałku. Łukasz ze swoją ekipą odjechał, o ile pamiętam, w środę.
W piątek zrobiliśmy sobie wycieczkę do Ustrzyk Dolnych, do dyrekcji BPN. Tam Boguś załatwił Mitsubishi l200 z kierowcą, którzy to wspólnie zawieźli nas na Rozsypaniec, na granicę Polski i Ukrainy. Jednocześnie był to kres UE. Widoki zdecydowanie lepsze od wszystkich, które dotąd widzieliśmy. Much na połoninach w sumie nie było; być może z powodu zimna i wiatru. Boguś twierdził mimo to, że przy drodze prowadzącej na szczyt dostrzegł siedzącą na liściu Callicera aenea - i to w dodatku samicę.

Oprócz dwuskrzydłych spotkałem kilka ciekawych chrząszczy, ktore chętnie byś zapewne przygarnął, gdybyś został dłużej. Jakaś Melandrya, kilka biegaczowatych, okazałe Elateridy (Ctenocera virens), trochę kózek ( X.rusticus, T.castaneum, S.meridianum).


Aha, pamiętny Rhagium okazał się ostatecznie należeć do gatunku R.sycophanta.


A po powrocie mały sukces. Wreszcie nawinął mi się Microdon. Kilka samic M.analis kręciło się wokół ściętego pniaka zasiedlonego przez mrówki. A bezpośrednio pod Łodzią ciężko o Microdony, jak poinformował mnie Profesor.
Załączniki
Microdon.jpg
avidal
 
Posty: 240
Rejestracja: 2010-Mar-06, 12:05

Re: Sezon 2013

Postprzez Rafał Celadyn » 2013-Cze-18, 07:15

...wczoraj miałem trzecie spotkanie z Doros profuges ...co ciekawe, obok domu pod balkonem!Kiedyś przywiozłem z lasu kłodę zasiedloną przez różnego rodzaju błonki i mrówki.Ułożyłem ją pod balkonem w nadziei ,że będę mógł sobie coś pofotografować bez wychodzenia do lasu.Niestety samiczka spłoszyła się i nie zdążyłem nawet chwycić za aparat...w każdym razie trzeba zwracać uwagę na kłody zasiedlone przez mrówki...(to nie są L.fuliginosus...).
Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
 
Posty: 266
Rejestracja: 2011-Mar-29, 19:27

Re: Sezon 2013

Postprzez JMCosta » 2013-Cze-25, 10:43

Pierwsza spotykanie z Eritalinus sepulchralis "EDIT:??" ;) Oczy mają nieźle!!
Załączniki
S0212099.JPG
S0222109.JPG
JMCosta
 
Posty: 84
Rejestracja: 2012-Sie-22, 11:49

Re: Sezon 2013

Postprzez JMCosta » 2013-Cze-26, 13:13

Dziś spotkałem ponownie P. personata :) Nowy stanowisko ... nie udało mi się zrobić zdjęcia.
JMCosta
 
Posty: 84
Rejestracja: 2012-Sie-22, 11:49

Re: Sezon 2013

Postprzez Łukasz Mielczarek » 2013-Cze-26, 19:12

W Krakowie P. personata w tym roku była już w pierwszych dniach maja(okaz zebrany przez Adama Tofilskiego). Koniec czerwca wydaje mi się na nizinach dość późny. Joao, jesteś pewien, że to była P. personata?
Ja niestety za wyjątkiem wyskoku w Bieszczady w tym roku wiele czasu na bzygi w Polsce jeszcze nie miałem,a więc bez rewelacji. Już dwa tygodnie temu w Krakowie obserwowałem Volucella zonaria na ligustrze i Eumerus tricolor w Pińczowie, i chyba to tyle z ciekawszych. W niedzielę wylatuję w okolicę Władywostoku i prawdopodobnie również na Sachalin (relacja za miesiąc jak mnie tygrysy nie upolują). Zastanówcie się również czy powtarzamy za rok wyskok w Bieszczady ;)

Pozdrawiam,
Łukasz
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
 
Posty: 513
Rejestracja: 2008-Wrz-06, 19:00
Miejscowość: Włoszczowa/Kraków

Re: Sezon 2013

Postprzez JMCosta » 2013-Cze-27, 06:52

Łukasz, wiem, roku temu też ją obserwowałem wcześniej, chyba połowa maja! Wczoraj też to mi zaskoczył, ale nic innego nie mógł być, potężne bzyg z takimi kolorami co mógł być!? Dwa razy próbowałem ją sfotografować ale jak już byłem na kolana ona mi uciekła.
Chciałem dziś iść na S. arctica ale pogoda 'butelkowa' więc idę ponownie gdzie byłem wczoraj, może mi się uda spotkać ją jeszcze raz!
JMCosta
 
Posty: 84
Rejestracja: 2012-Sie-22, 11:49

PoprzedniaNastępna

Wróć do Syrphidae - Obserwacje i doniesienia



cron