2017

Ciekawe obserwacje w terenie, doniesienia z mediów, baza obserwacji.

2017

Postprzez Łukasz Mielczarek » 2017-Mar-07, 18:40

Dzisiaj obserwowałem pierwsze dwa samce Melangyna w okolicy Krościenka nad Dunajcem. Pierwsze Syrphidae tego roku, niestety odleciały nie byłem przygotowany na łapanie i uciekły. Z każdym dniem pojawia się więcej kwiatów, dzisiaj pierwsze Dentaria i Petasites.W następny ciepły dzień będzie z pewnością więcej bzygów.

Pozdrawiam,
Łukasz
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
 
Posty: 513
Rejestracja: 2008-Wrz-06, 19:00
Miejscowość: Włoszczowa/Kraków

Re: 2017

Postprzez Artur1234 » 2017-Mar-26, 09:33

Pierwsze tegoroczne imagines Melangyna obserwowałem 15 marca; w słońcu na okorowanych fragmentach pni sosen. Oznaczone jako M. pavlovskyi. Poza tym E. balteatus na „kotkach” wierzby iwy.

W okresie jesienno-zimowym skupiłem się przede wszystkim na poszukiwaniach larw i typowaniu ciekawszych miejscówek. Obecnie w hodowli mam kilkadziesiąt larw lub bobówek, w tym również gatunków uznawanych za rzadkie lub b. rzadkie oraz takich, których stadia preimaginalne są nieznane. Część hodowli zakończona sukcesem, część nie powiodła się, a pozostałe wciąż trwają i są na różnych etapach: małe larwy, dojrzałe lub prawie dojrzałe larwy, bobówki. Wyhodowane lub w hodowli:
- jakaś Criorhina (wygląd bobówki sugeruje C. floccosa)
- M. fuciformis
- jakaś inna Mallota (na pewno nie M. cimbiciformis, może wyjść coś rewelacyjnego)
- M. obscura
- inne gat. Myolepta
- P. cf. albifrons (wyszły same samice)
- P. personata
- jakieś Syrphus spp.
- inne drobne larwy na chwilę obecną dla mnie nieoznaczalne

Kilka larw z każdego gatunku zostało zakonserwowanych w alkoholu (tworzę zbiór porównawczy stadiów preimaginalnych). Ale zastanawiam się nad zastosowaniem płynu Pampela (mam formaldehyd). Zauważyłem, że przy zalaniu „gorącą wodą” larw niektórych gatunków uszkodzeniu lub nawet zniszczeniu ulegają delikatne struktury na powierzchni ciała. A jakie Wy macie doświadczenia w konserwacji larw? Jakieś rady?

Teraz jest najlepszy czas na poszukiwania larw Chrysotoxum i Xanthogramma (w innych wątkach na forum są krótkie opisy hodowli). Kolejnym moim celem są larwy Microdon. Wszystko myrmekofile. W tym roku już kilkukrotnie wybrałem się w teren tylko i wyłącznie w celu znalezienia larw ww. rodzajów (łącznie będzie to pewnie 8-10h grzebania w ziemi i podnoszenia kamieni ;-) ale na razie brak efektów. Trzeba być cierpliwym.

Osobiście najbardziej cieszą mnie okazy Mallota. Jest to rodzaj, nad którym w ostatnim czasie b. intensywnie pracuję i przygotowuję publikację.

PS: w WLKP właśnie zaczynają kwitnąć wierzby. Lecę w teren...

Pozdrawiam, Artur
Artur1234
 
Posty: 37
Rejestracja: 2014-Mar-12, 21:43

Re: 2017

Postprzez Artur1234 » 2017-Kwi-21, 19:51

Jakaś taka "CISZA" zapadła na forum ;p

Obserwacje terenowe z ostatniego miesiąca z mojej części WLKP:
- B. laphriformis (nielicznie)
- B. valgus (nielicznie)
- Ch. nemorum (usiadł mi na kurtce i zwiał zanim zdołałem go schwytać)
- Cheilosia sp. (kilka większych czekających na oznaczenie + trochę drobnicy dla mnie nieoznaczalnej)
- E. eligans
- E. euchroma (jak na razie 2 exx. ♂♂)
- E. aeneus
- E. arbustorum
- E. intricaria (same ♂♂)
- E. oestracea (1 x ♀; bardzo mnie to cieszy - nie obserwowałem tego gatunku od chyba ostatnich dwóch lat)
- E. pertinax
- H. pendulus
- H. trivittatus
- M. lucifera
- M. pavlovskyi
- Melanogaster sp. (skrzydła nie są przyciemnione; czeka na oznaczenie)
- M. mellinum
- M. scalare
- M. cincta
- M. auricollis
- Neoascia sp. (czekają na oznaczenie)
- S. selentica
- S. scripta
- Syrphus sp. (pospolite gat.; czekają na oznaczenie)

Być może coś jeszcze się znajdzie, ale piszę z pamięci i możliwe, że coś przeoczyłem ;p
Artur1234
 
Posty: 37
Rejestracja: 2014-Mar-12, 21:43


Wróć do Syrphidae - Obserwacje i doniesienia



cron