Zdjęcia

Ciekawe obserwacje w terenie, doniesienia z mediów, baza obserwacji.

Zdjęcia

Postprzez Przemek Żurawlew » 2009-Mar-03, 11:32

Posłałem dzisiejszej nocy wszystkie zdjęcia o których wcześniej wspominałem, mam nadzieję, że szczęśliwie i w całości dotarły. Oprócz wielu udanych fotek, inne zapewne posłużą jedynie do dokumentowania stwierdzeń danych gatunków w poszczególnych UTM. Jak uporacie się z identyfikacją, najlepiej podesłać mi co za gatunki są na poszczególnych fotkach, a ja wprowadzę poszczególne obserwacje do zaproponowanego szablonu. Koledzy i koleżanki od których mam zdjęcia, bez problemu zgodzili się na wykorzystanie swoich fotek w przyszłości do innych celów niż galeria.
Pozdrawiam
Przemek
Przemek Żurawlew
 
Posty: 10
Rejestracja: 2009-Mar-01, 22:45
Miejscowość: Pleszew

Re: Obserwacje - szablon

Postprzez Robert Żóralski » 2009-Mar-03, 22:18

Cześć,

Zdjęcia dotarły. Właśnie skopiowałem je z serwera do siebie.

Przy takiej ich ilości to myślę, że zaczniemy od odsiania nie-bzygów (trafiło się tam trochę błonkówek i innych muchówek). W załączniku lista numerów zdjęć (około 100), które już na pierwszy rzut oka można odrzucić. Jeszcze może się kilka trafić. Wolałem poczekać na Łukasza. Fotki fajne, ale niestety jako nie-bzygi nie będą brane pod uwagę w galerii i bazie obserwacji.

W kolejnym kroku to chyba zaczniemy od wstępnego pokategoryzowania ich na grupy, tzn. do osobnych katalogów trafią większe i najbardziej pospolite bzygi: Eristalis, Helophilus, Scareophoria, Episyrphus balteatus itd. I dopiero wtedy można będzie zacząć oznaczanie. Przy oznaczaniu od razu to powinno trafiać do jakiegoś excela, więc nie będziesz musiał Przemku przepisywać tego jeszcze raz do arkusza. Ten arkusz z miejscowościami, który podesłałeś powinien wystarczyć.

Ja będę w miarę możliwości stopniowo obrabiał fotki i dodawał do galerii począwszy od tych najbardziej interesujących. Pospoliciaki to wiadomo, na końcu ;) Część najsłabszej jakości fotek po prostu odrzucimy. Będą mogły trafić tylko jako obserwacje.

No i trochę nam to zajmie... :D
Podziękowania jeszcze raz dla Ciebie i pozostałych autorów zdjęć!

Pozdrawiam
Robert
Załączniki
nie-bzygi.txt
(1.14 KiB) Ściągnięto 569 razy
Awatar użytkownika
Robert Żóralski
Administrator
 
Posty: 418
Rejestracja: 2008-Wrz-06, 12:43
Miejscowość: Reda

Re: Obserwacje - szablon

Postprzez Przemek Żurawlew » 2009-Mar-03, 22:58

Hej Robert,
Cieszę się bardzo, że wszystko gra.
Wolałem wysłać więcej fotek, niż któreś przeoczyć.
Zdaję sobie również sprawę, że wiele zdjęć uda się oznaczyć tylko do rodzaju.
Przyznam szczerze, że jestem niejako odbiorcą wszelkich entomologicznych zdjęć od moich znajomych. Dzięki temu ich hobby przydało się już w wielu projektach, tj. Atlas rozmieszczenia motyli dziennych Polski, przygotowywany atlas rozmieszczenia ważek Polski, no i teraz Syrphidae Polski.
Zamieszczenie Ich zdjęć i na ich podstawie zbieranie danych o rozmieszczeniu owadów na pewno niesamowicie Ich zdopinguje do kolejnych poszukiwań z aparatem w nadchodzącym sezonie.
Pozdrawiam i powodzenia
Przemek
Przemek Żurawlew
 
Posty: 10
Rejestracja: 2009-Mar-01, 22:45
Miejscowość: Pleszew

Re: Obserwacje - szablon

Postprzez Przemek Żurawlew » 2009-Mar-04, 08:42

Na niektórych odrzuconych fotkach są jednak Syrphidae:
87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 96, 387, 383, 398, 399, 415, 416, 345, 372, 405,
oczywiście moim skromnym zdaniem
Pozdrawiam
Przemek
Przemek Żurawlew
 
Posty: 10
Rejestracja: 2009-Mar-01, 22:45
Miejscowość: Pleszew

Re: Obserwacje - szablon

Postprzez Łukasz Mielczarek » 2009-Mar-04, 16:16

Dzisiaj postaram sie jak najwięcej oznaczyć. Również "nie-bzygi" w miarę możliwości podpisze.

Łukasz
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
 
Posty: 513
Rejestracja: 2008-Wrz-06, 19:00
Miejscowość: Włoszczowa/Kraków

Re: Obserwacje - szablon

Postprzez Robert Żóralski » 2009-Mar-04, 18:26

aha, dzięki za zwrócenie uwagi. tak, rzeczywiście na tych zdjęciach, które wskazałeś bzygi są :)

Odrzuciłem odruchowo do osobnego katalogu także te zdjęcia na których bzygi nie były na pierwszym planie (te z dużą ilością osobników z błonkówką na środku) oraz te najbardziej rozmyte bo myślałem już o "obrabianiu fotek" do celów galerii. :roll: no i trafiły na listę przypadkowo...

Oczywiście do bazy obserwacji te bzygi, które tam są, będą uwzględnione.

Pozdrawiam
Robert
Awatar użytkownika
Robert Żóralski
Administrator
 
Posty: 418
Rejestracja: 2008-Wrz-06, 12:43
Miejscowość: Reda

Re: Obserwacje - szablon

Postprzez Przemek Żurawlew » 2009-Mar-04, 19:42

Fajnie, cieszę się że fotki przydadzą się nie tylko do celów estetycznych.
Mam jeszcze jedno pytanie, ile wg Was procent gatunków bzygowatych można oznaczyć po dobrych i wyraźnych zdjęciach, a ile tylko po okazie na szpilce.
Przydałyby mi się w przyszłości rady jak preparować bzygowate i np. rączyce.
Pozdrawiam
Przemek
Przemek Żurawlew
 
Posty: 10
Rejestracja: 2009-Mar-01, 22:45
Miejscowość: Pleszew

Re: Obserwacje - szablon

Postprzez Przemek Żurawlew » 2009-Mar-04, 19:48

Tak a propos, na stronie tego forum wyświetlana jest błędna godzina +1 do prawidłowej.
Ale to tak na marginesie... bowiem forum jest superowe i potrzebne.
Przemek
Przemek Żurawlew
 
Posty: 10
Rejestracja: 2009-Mar-01, 22:45
Miejscowość: Pleszew

Re: Obserwacje - szablon

Postprzez Robert Żóralski » 2009-Mar-04, 20:13

Chyba zależy co widać na fotkach. Porównując ilość zdjęć w albumie zdjęć (oznaczanych głównie przez Łukasza) i ilość, która została nieoznaczona w dziale na forum "do oznaczenia", to praktycznie większość jednak dała się oznaczyć. Ale to jest % zdjęć. Raczej charakterystyczne gatunki i do tego często kilka fotek jednego osobnika mieliśmy.

A gdyby patrzeć tak jak wspomniałeś na % gatunków to już chyba nie jest tak dobrze.

Aha, dziękuję za zwrócenie uwagi na datę. Przestawiłem forum na czas zimowy. Zobaczmy czy ten post wyświetli się już poprawnie... :D
Awatar użytkownika
Robert Żóralski
Administrator
 
Posty: 418
Rejestracja: 2008-Wrz-06, 12:43
Miejscowość: Reda

Re: Obserwacje - szablon

Postprzez Robert Żóralski » 2009-Mar-04, 20:41

Widzę, że samo przestawienie czasu na zimowy od strony administracyjnej jeszcze nic nie daje :(
W sumie to nawet ma sens, bo każdy może mieć w swoim profilu własne ustawienia jeśli chodzi o strefę czasową i czas letni/zimowy i dlatego te wartości ustawione w waszych profilach są ważniejsze niż ustawienie globalne przez administratora.

Przestawiłem wszystkim ten czas na prawidłowy od strony bazy danych.

Tak informacyjnie (może się jeszcze kiedyś przydać) podaję, że dane te można zmieniać samodzielnie w swoim profilu tak jak na załączonym obrazku (prawidłowo ustawiony czas ziomowy).
Trzeba wejść w Panel użytkownika -> Preferencje forum.
Pod koniec marca przechodzimy na czas letni więc wtedy przełączymy "Uwzględniaj czas letni" na "tak" lub zrobię to wszystkim automatycznie.
Załączniki
strefa.PNG
prawidłowo ustawiona w profilu strefa czasowa oraz czas zimowy (od września do marca)
Awatar użytkownika
Robert Żóralski
Administrator
 
Posty: 418
Rejestracja: 2008-Wrz-06, 12:43
Miejscowość: Reda


Wróć do Syrphidae - Obserwacje i doniesienia



cron