Strona 1 z 1

[KLUCZE] Spilomyia manicata/saltuum

PostWysłany: 2011-Sie-08, 15:02
przez Łukasz Mielczarek
Spilomyia manicata oraz S. saltuum to występujące w Środkowej Europie gatunki charakteryzujące się ciemno zabarwionymi stopami pierwszej pary odnóży.

Gatunki te są bardzo łatwe do odróżnienia jednak wielokrotnie w Europie oraz Polsce były błędnie oznaczane. W polskim kluczu do Syrphidae (Bańkowska 1963) na rysunku S. manicata jest nawet S. digitata :shock:

Spilomyia manicata jest trochę zmiennym gatunkiem jeśli chodzi o wzory na odwłoku czy wielkość plam na pleurach co widzę już na zaledwie kilku okazach które mam z Polski oraz z południa kontynentu. Żółte plamy na tergitach mogą być całkowicie połączone lub delikatnie rozdzielone. Gatunek można jednak bardzo łatwo odróżnić od pozostałych czarnostopych Spilomyia na podstawie długiego owłosienia na tułowiu oraz tarczce. Spilomyia saltuum ma to owłosienie bardzo krótkie. Stopy pierwszej pary nóg są u S. manicata kompletnie czarne, a czerń występuje również na znacznej długości goleni. U S. saltuum stopy pierwszej pary odnóży posiadają zawsze jaśniejsze fragmenty.

Cechy umożliwiające łatwe odróżnienie omówionych taksonów prezentuje na zdjęciach.