Literatura o Dasysyrphus sp.

Liiteratura o Syrphidae, która może pomóc w pracach nad projektem. Linki do stron internetowych. Klucze.

Literatura o Dasysyrphus sp.

Postprzez Robert Żóralski » 2012-Sie-22, 22:16

Dasysyrphus to nadal jeden z najbardziej nieuporządkowanych rodzajów w Syrphidae.
W trakcie oznaczania swoich okazów stwierdziłem, że warto trochę więcej poczytać, żeby mieć pełen kontekst.

Macie może u siebie coś z poniższej listy?
Co udało mi się już znaleźć bezpośrednio w internecie to załączam link...

--

Stys, P. & Moucha, J. (1962) Neue Beobachtungen und taxonomische Bemerkungen zur Syrphidenfauna des Tatra-Nationalparks (Diptera, Syrphidae). Acta Univ.Carol., Biol., Suppl., 55-72.

VOCKEROTH, J. R. (1986): Nomenclatural notes on Nearctic Eupeodes (including Metasyrphus) and Dasysyrphus (Diptera: Syrphidae). Can. Ent., 118: 199-204.

Peck, L.V. (1988). Syrphidae. In: Catalogue of Palaearctic Diptera (Eds. A. Soos, and L. Papp), 11-230. Akadémia Kiadó, Budapest.

Laska, P. & Bicik, V. (1996) On the problems of the species Dasysyrphus venustus (Meigen) and
D.hilaris (Zetterstedt) (Dipt., Syrphidae). Ent. Mon. Mag., 132: 305-310.

Doczkal, D. (1996a) Schwebfliegen aus Deutschland: Erstnachweise und wenig bekannte Arten
(Diptera, Syrphidae). Volucella, 2: 36-62.

Reemer, M. (2002) Lena's wimperzweefvlieg Dasysyrphus lenensis in Nederland (Diptera: Syrphidae).
Nederlandse Faunistische Mededelingen, 17: 13-18.
http://www.repository.naturalis.nl/document/46310

Van de Weyer, G.: Dasysyrphus lenensis, nieuw voor de Belgische fauna (Diptera: Syrphidae).
Phegea 31(4): 195–196.
http://webh01.ua.ac.be/vve/Phegea/2003/ ... 95-196.pdf

Haarto, A. & Kerppola, S. (2007a) Finnish hoverflies and some species in adjacent countries. Otavan
Kirjapaino Oy, Keuruu. 647pp.

Krpač, V., Vujić, A., Šimić, S., Radenković, S., Lazarevska, S (2009). Revision of the Genus Dasysyrphus
Enderlein, 1938 (Diptera: Syrphidae) in the Fauna of Macedonia, Kragujevac 1. Sci. 31: 103-108.
http://www.pmf.kg.ac.rs/KJS/volumes/kjs ... jic103.pdf
Awatar użytkownika
Robert Żóralski
Administrator
 
Posty: 418
Rejestracja: 2008-Wrz-06, 12:43
Miejscowość: Reda

Re: Literatura o Dasysyrphus sp.

Postprzez Łukasz Mielczarek » 2012-Sie-23, 12:56

Hej,

Mam prawie wszystkie wymienione prace i kilka innych. Za kilka tygodni będę totalnie przerabiał rodzaj, mam również trochę ciekawych okazów z Syberii. Podeślij swoje okazy na mój adres, co się da to oznaczę, odeślę oznaczone okazy z literaturą. W Polsce są co najmniej dwa gatunki, które nie pasują do opisów i z nimi jest problem. Rodzaj wymaga monograficznej rewizji z przemieleniem przez ręce tysięcy okazów, bez tego będą ciągle z tym problemy :(

Pozdrawiam,
Łukasz
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
 
Posty: 513
Rejestracja: 2008-Wrz-06, 19:00
Miejscowość: Włoszczowa/Kraków

Re: Literatura o Dasysyrphus sp.

Postprzez Robert Żóralski » 2012-Sie-23, 20:34

Ok. Przez tydzień przygotuję paczuszkę. Pominę w tym oczywiste gatunki tzn. D. albostriatus i D. tricinctus. Tylko 11 szt. będzie. Dodam jeszcze obiecane M. lasiophthalma, M. pavlovskyi i jeszcze parę innych większych, które oznaczyłem, ale zwyczajnie przydałoby mi się potwierdzenie.

Drobiazgami nie będę zawracał na razie głowy ;)
Kaskę za ksero i przesyłkę ci przeleję - podlicz ile wyjdzie.

Pozdrawiam
Robert
Awatar użytkownika
Robert Żóralski
Administrator
 
Posty: 418
Rejestracja: 2008-Wrz-06, 12:43
Miejscowość: Reda


Wróć do Syrphidae - Literatura



cron