Xanthogramma stackelbergi / dives

Dyskusja i dopracowywanie opisów poszczególnych gatunków.

Xanthogramma stackelbergi / dives

Postprzez Andrzej » 2011-Lis-30, 17:59

Na chwile obecną tylko Xanthogramma jest z całą pewnością nowa:)
Ciekawe który to gatunek i dlaczego to X. dives?
Andrzej Szlachetka
Andrzej

Re: Posezonowe porządki...

Postprzez Łukasz Mielczarek » 2011-Gru-03, 12:44

Andrzej napisał(a):Na chwile obecną tylko Xanthogramma jest z całą pewnością nowa:)
Ciekawe który to gatunek i dlaczego to X. dives?
Andrzej Szlachetka

Też jestem ciekaw co to za gatunek. Nie jest to pospolity gatunek, który został podany jako X. stackelbergi z Ojcowskiego PN (Klasa i Soszyński 2010) oraz figurujący w galerii. Najbardziej podobny jest do gatunku, którego liczne okazy mam z Chorwacji, ale widzę pomiędzy nimi istotne różnice:(. Ostatnio ukazała się praca, która z mojego punktu widzenia problemu Xanthogramma nie rozwiązuje.
Speight M.C.D, Sommaggio D.2010. On the presence in Switzerland of Microdon myrmicae Schönrogge et al., 2002, Xanthogramma dives (Rondani, 1857) and X. stackelbergi Violovitsh, 1975 (Diptera: Syrphidae). Entomo Helvetica 3;139-145.
http://www.entomohelvetica.ch/index.php?option=com_weblinks&view=category&id=45&Itemid=59&lang=en#
Nawiasem mówiąc autorzy tej pracy chyba nie wiedzą gdzie znajduje się Leningrad (St. Petersburg") skoro napisali,że X. stackelbergi został opisany ze wschodniej części palearktyki :D (str.142). I brak w cytowaniu pracy(bardzo dobrej) opisującej ten gatunek.

Wracając do Ch. globulipes. Przeglądałem w zbiorze liczne okazy Ch. urbana i gatunek jest bardzo zmienny,ale w żadnym przypadku ta zmienność nie przejawia się w kierunku Ch. globulipes. Samica Ch. globulipes ma o wiele bardziej owłosiony odłwok zarówno na tergitach jak i sternitach (tu to owłosienie jest dłuższe i w regularnych pasach) niż Ch. urbana. Owłosienie górnej części tułowia jest u C. globulipes szarożółte, a u Ch. urbana srebrnobiałe.

Poniżej wklejam opis z klucza Becker'a (1894, str.318)
"Drittes Fuhleglied von mittlerer Grosse, rothbraun, langlich oval, mit kurzer, brauner, nackter und wenig verdickter Borste. Augenhaare kurz, weiss. Thoraxhaare kurz, aufrecht stehend, gelbgrau. Hinterleib mit geraden, auf der ersten Halfte der Ringe befinde befindlichen hellen Haarbinden. Flugel schwach gelb gefarbt, mit gelbbraunen Adern. Spitzenquerader kurz, geschwungen und steil einmundend. Schenkel im schmalen Binden. Von den Tarsen nur das letzte Glied geschwarzt. Kleine, der Chil. praecox nahestehende Art Ch. Globulipes"

Clausen & Speight (1999) uznali nazwę Ch. globulipes za nowy synonim Ch. urbana(podobnie jak 7 innych nazw).
W komentarzu piszą [Volucella 4 (1/2),str:95-96]
"Lectotype "Schlesien, Bohmen" [Poland, Czech Republic], here designated (Clausen 1995), in ZMHU (Loew & Becker Coll.).- Labels:" Coll. H. Loew", " Chilosia globulipes Beck. det. K. Malski 19", "Typus"[red], "Zool. Mus. Berlin".-Identity: A junior synonym of Cheilosia urbana (Meigen, 1822). New synonym.
Cheilosia globulipes Becker was described from an unspecified number of females. In 1990 only 1 female without head could be recovered in the collections of Loew & Becker in Berlin. We regard this specimen as a deformed female of C. urbana with strongly swollen for- and hind metatarsi. Similar monstrous females are known to occur in Cheilosia longula(Zetterstedt. 1838)(vid. Lundbeck 1916:146, Stubbs & Falk 1983: 170). There are 2 furher deformed females of C. longula from coastal northern Sweden:Ångermanland, 28.7.-10.08.1979, K. Muller leg. in Coll. CC). Barkalov (1990:121) formally (and incorrectly) synonymised C. globulipes Becker under C. ruralis (Meigen)."

Mnie ten komentarz nie przekonał,ale ciągle będę starał się uzyskać więcej informacji o opinii tych autorów.

W załączniku dodaję fotki typowej Ch. urbana
Załączniki
urbana1.JPG
Urbana2.JPG
Urbana3.JPG
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek

Miejscowość: Włoszczowa/Kraków

Postprzez Rafał Celadyn » 2011-Gru-03, 17:18

...cóż, ewolucja trwa,myślę że " jakie-takie " światło na problem rzuciły by badania genetyczne,chociaż przy tak niewielkiej liczbie odłowionych "mutantów" i te nie będą miarodajne...Więc wiara, lub niewiara w opis ma raczej niewielkie znaczenie...problemem wydaje się być to, że to samice, których aparaty kopulacyjne rzadko są przerabiane ....Ale to, na chwilę obecną wydaje się jedyną drogą .W sumie tamta "typowa" samiczka nie miała głowy, ale chyba tyłek jej ocalał :P ,więc może od niego należałoby zacząć, przede wszystkim...? :roll: .
Co do nowej Xanthogrammy, może wrzuć jakieś fotki tych moich okazów + podobne + znane gatunki(najlepiej na jednej focie obok siebie) , chętnie bym zobaczył jak to "na oko" wygląda...
Pozdrawiam Rafał.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn

Postprzez Łukasz Mielczarek » 2011-Gru-04, 15:08

Rafał Celadyn napisał(a):Co do nowej Xanthogrammy, może wrzuć jakieś fotki tych moich okazów + podobne + znane gatunki(najlepiej na jednej focie obok siebie) , chętnie bym zobaczył jak to "na oko" wygląda...
Pozdrawiam Rafał.

To zacznę od tych nowych Rafała oraz przedstawiciela populacji z Chorwacji. Liczne okazy z Chorwacji zostały odłowione przez Pana Mirosława Soszyńskiego.
Te dwa osobniki, które zabrałem od Rafał są najbliższe opisowi X. stackelbergi z klucza (Speight & Sommaggio 2010). Gatunek ten ma się charakteryzować zaokrąglonymi plamami na 2 tergicie, brakiem przyciemnienia w wierzchołkowej części skrzydła oraz 2 długościami włosków na tułowiu.Plamy na 2 sternicie odwłoka mają w środkowej jego części przyjmować trójkątny kształt.

Grupa z przyciemnionymi wierzchołkami skrzydeł to już duże zróżnicowanie i o tym napiszę w następnym poście.
Załączniki
DSC_5299.JPG
Z Karniowic
DSC_5297.JPG
Z Karniowic
DSC_5295.JPG
Karniowice
DSC_5304.JPG
Okaz z Chorwacji
DSC_5303.JPG
okaz z Chorwacji
DSC_5302.JPG
okaz z Chorwacji
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek

Postprzez Rafał Celadyn » 2011-Gru-04, 15:49

Dzięki Łukasz,faktycznie widać drobne różnice w kształcie plam na spodzie sternitów...ale za to tylnie nóżki i ryjek -identyczne ,dodaję ładne fotki X.stackelbergi z sieci :arrow: http://www.fugleognatur.dk/images/galle ... 8_03-1.jpg
widać ,że trochę inaczej to wygląda zwłaszcza tylne nogi...ciekawe...czekam na resztę zdjęć ;)
Pozdrawiam Rafał.
..jutro zrobię fotki moich X.stackelbergi (wszystkie mają przyciemnienie na końcach skrzydeł..).A na razie twarze i sternity z poprzedniego postu ,obok siebie.
Załączniki
DSC_5297 (1)-horz.jpg
DSC_5299 (1)-vert.jpg
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn

Postprzez Łukasz Mielczarek » 2011-Gru-04, 21:45

Andrzej napisał(a):
Grzegorz Banasiak napisał(a):Łukasz, czy myślisz już o przyszłorocznych warsztatach bzygowych ?
Warto się już zastanawiać, żeby spokojnie można było ułożyć sobie pracę, inne wyjazdy i obowiązki :)

Podtrzymuję propozycję zorganizowania spotkania w Myśliborzu w Myśliborskim Parku Krajobrazowym. Jest to Dolny Śląsk. Pogórze Kaczawskie. Geograficznie już Sudety, piętro pogórza z wysokościami od 300 do 550 m n.p.m. Wstępnie rozmawiałem z dyrekcją, noclegi byłyby bezpłatne, dobre warunki lokalowe. Należałoby w najbliższym czasie rezerwować termin.

Andzej Szlachetka

Super, że jest alternatywa dla Przedborza. Jak jest tam z dojazdem?
Na chwile obecną wiem że będę dysponował czasem w kwietniu lub na początku maja, a na wcześniejsze lub późniejsze terminy trudno mi się deklarować. Ostatni termin WD był umawiany tak by pasowało każdemu, a i tak te kilka osób które się deklarowały nie dojechało:).

Wracając do Xanthogramma...
Okazy, które wg. klucza Speigt & Sommaggio wychodzą jako X. dives. Mam dwa typy, które być może należą do tego samego gatunku. Okazy z Polski są większe(jak każda inna moja Xanthogramma, ok. 13mm), owłosienie czoła jest w dominującej części czarne. Komórka subkostalna jest wyraźnie ciemniejsza od Kostalnej. Drugi typ to dwa bardzo małe (8,5mm) okazy z Chorwacji które mają owłosienie czoła żółte, komórkę subkostalną tylko trochę ciemniejszą od kostalnej.
Pozostałe cechy jak w kluczu dla X. dives.
Załączniki
DSC_5337.JPG
Chorwacja
DSC_5335.JPG
Chorwacja
DSC_5334.JPG
Z Chorwacji. 8,5 mm!
DSC_5333.JPG
Z Polski
DSC_5332.JPG
Z Polski
DSC_5331.JPG
Z Polski
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek

Postprzez Łukasz Mielczarek » 2011-Gru-04, 22:24

Zanim przejdę do samic tej grupy gatunków to przedstawię jeszcze okazy o cechach wspólnych dla obu powyższych gatunków.
Jest to 12 samców, tylko jeden pochodzi z kraju i byłem bardzo nim zdziwiony. Najbardziej zbliżony do niego jest okaz z Ukrainy(Krym). Pozostałe okazy pochodzą z Chorwacji. Wszystkie okazy mają owłosienie tułowia 2 długości, Plamy na drugim tergicie są ostro zakończone, skrzydła wyraźnie przyciemnione na końcach(za wyjątkiem okazów z Polski i Ukrainy).Na podstawie przyciemnienia skrzydeł oraz barwy owłosienia czoła wyróżniłem w tej grupie trzy kolejne typy zmienności. Z całą pewnością jest w tym co najmniej jeden gatunek do opisania. Wiemy już co to jest X. dives bo sprawdzono okazy opisowe, ale należy jeszcze dokładnie sprawdzić co to jest X. stackelbergi.
Załączniki
DSC_5320.JPG
Chorwacja
DSC_5314.JPG
Chorwacja
DSC_5313.JPG
Chorwacja
DSC_5324.JPG
Z Polski
DSC_5323.JPG
Z Polski
DSC_5322.JPG
Polska
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek

Postprzez Rafał Celadyn » 2011-Gru-05, 08:40

Łukasz Mielczarek napisał(a):
Te dwa osobniki, które zabrałem od Rafał są najbliższe opisowi X. stackelbergi z klucza (Speight & Sommaggio 2010). Gatunek ten ma się charakteryzować zaokrąglonymi plamami na 2 tergicie, brakiem przyciemnienia w wierzchołkowej części skrzydła oraz 2 długościami włosków na tułowiu.Plamy na 2 sternicie odwłoka mają w środkowej jego części przyjmować trójkątny kształt.

Grupa z przyciemnionymi wierzchołkami skrzydeł to już duże zróżnicowanie i o tym napiszę w następnym poście.

Czyli chodzi o to, że moje okazy, które zabrałeś, to po prostu X.stackelbergi(wg.klucza), w takim razie
powstaje pytanie czym są X.stackelbergi(i dlaczego to X.stackelbergi) z przyciemnionymi końcami skrzydeł ??? Czy czegoś znowu nie zrozumiałem :roll: ?
Pozdrawiam Rafał.

Przyjrzałem się moim "X.stackelbergi" w zbiorze...wyglądają jak X.dives z postu na poprzedniej stronie...poniżej fotki...
Załączniki
Kopia (2) DSC05612-horz.jpg
Kopia DSC05615-horz.jpg
DSC05616.JPG
Kopia (3) DSC05612-vert.jpg
Ostatnio edytowany przez Rafał Celadyn, 2011-Gru-05, 11:07, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn

Postprzez Łukasz Mielczarek » 2011-Gru-05, 11:04

Rafał Celadyn napisał(a):

Czyli chodzi o to, że moje okazy które zabrałeś to po prostu X.stackelbergi(wg.klucza), w takim razie
powstaje pytanie czym są X.stackelbergi(i dlaczego to X.stackelbergi) z przyciemnionymi końcami skrzydeł ??? Czy czegoś znowu nie zrozumiałem :roll: ?
Pozdrawiam Rafał.

Przyjrzałem się moim "X.stackelbergi" w zbiorze...wyglądają jak X.dives z postu na poprzedniej stronie...poniżej fotki...

Wg. wspomnianego prowizorycznego klucza jak i tego w STN (ten sam) te dwa okazy które zabrałem z Rafała zbioru to X. stackelbergi, a te co zostawiłem po bardzo szybkim oznaczeniu to X. dives. I to właśnie te X. dives były znane z kraju jako X. stackelbergi(mam zdjęcia okazów z Ojcowa). Jak dla mnie to jest ciągle gra nazwami i starałem się to Rafałowi wytłumaczyć przy zbiorze. X. dives ma być gatunkiem południowym, więc ciepłolubnym. Te okazy z Polski które mam odłowiłem w najzimniejszych okolicach(z gatunkami borealnymi) i z tego co Rafał wspominał jego okazy odłowione były też w zimniejszych terenie. Tolerancji na chłodniejszy mikroklimat spodziewałbym się raczej u gatunku opisanego z zimnej Rosji niż z południa Europy. Tak jak pisałem wcześniej te okazy które wychodzą z klucza jako X. dives z Polski nie są takie same jak z południa kontynentu. I moje przeczucie mówi mi że ta X. dives z kraju to jest gatunek opisany z St. Petersburga. Trzeba w tym przypadku gromadzić duże ilości okazów z różnych części kontynentu by mieć całościowy obraz na zmienność w rodzaju. Tu przedstawiłem kawałek zmienności samców w grupie X. stackelbergi/dives, ale ten sam problem widzę u X. citrofasciatum gdzie osobniki odłowione w lesie wyglądają całkiem odmiennie od tych z kseroterm(tu mam ciągle bardzo mało okazów). Sytuacja jest bardzo rozwojowa, a przy każdej ewentualnej publikacji należy podkreślić co ma się na myśli publikując konkretną nazwę, tak jak bez wątpienia zrobił Speight i Sommaggio.
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek

Postprzez Rafał Celadyn » 2011-Gru-05, 11:26

No ,teraz się rozjaśniło :) ,i zaczynam rozumieć...czyli podstawą do opublikowania tych okazów jest okaz z Leningradu opisany jako typowy pod nazwą X.stackelbergii ,a "dotychczasowe X.stackelbergi" były (w uproszczeniu) X.dives, która niekoniecznie jest X.dives ,którą podają z południa kontynentu :roll: ...robię przerwę ,bo za chwilę wszystko mi się pomiesza ;) .
Pozdrawiam Rafał.

. I moje przeczucie mówi mi że ta X. dives z kraju to jest gatunek opisany z St. Petersburga. .

Rozumiem ,że piszesz X.dives w odniesieniu do X.stackelbergi -takiej jaka jest obecnie znana z kraju ?
....ale jeśli tak ,to plamy na na końcówkach skrzydeł nie pasują do tego opisu ,więc powoli znowu przestaję rozumieć... :oops:
...no i jeszcze kolor tylnich odnóży :to co u X.dives z Chorwacji jest żółte u moich okazów jest prawie pomarańczowe ostatecznie brunatno żółte...przypomina to trochę sytuację z Temnostoma angustistriatum vs T.bombylans...

i jeszcze takie ciekawostki :
http://caliprobola.webs.com/xanthogramma.htm
http://www.tam.pp.fi/syrph/key_Xanthogramma.pdf
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn

Następna

Wróć do Syrphidae - Opisy gatunków - dyskusja