Cheilosia

Cheilosia

Postprzez alon » 2010-Paź-13, 20:21

Mam problem z oznaczeniem tego osobnika, posiadanie tylko jednego zdjęcia tego nie ułatwia. Po pierwsze nie wiem jak zakwalifikować te włosy na brzegu tarczki: długie włoski czy szczeciny? Bardziej skłaniam się ku szczecinom i wtedy Cheilosia trafia do grupy Bergenstammi lub Fraterna. Jeśli ta pierwsza, to niestety dalej już nic mi nie pasuje. Z tej drugiej grupy może Ch. chloris?
Jeśli z kolei uznam włoski na tarczce właśnie za długie włoski (nie szczeciny), to grupa Canicularis. Podobna do Ch. albipila, ale ma golenie z czarną przepaską.
Ostatecznie robi się z tego zgadywanka, ale może z doświadczeniem Łukasza lub Roberta da się z tej fotki jednak coś wycisnąć ;)
Zdjęcie robione 24.04.2010 Waćmierku(CE49), skraj lasu, blisko jeziorka, wielkość raczej z tych większych przedstawicieli rodzaju, ale to tak na oko.
Załączniki
DSCF3873.jpg
alon
 
Posty: 30
Rejestracja: 2009-Mar-03, 18:43
Miejscowość: Tczew

Re: Cheilosia

Postprzez Łukasz Mielczarek » 2010-Paź-15, 22:28

Szczecin nie widać. Grupę gatunkową dobrze oznaczyłeś ;). Może być Ch. fraterna lub Ch. chloris.
Łukasz
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
 
Posty: 513
Rejestracja: 2008-Wrz-06, 19:00
Miejscowość: Włoszczowa/Kraków

Re: Cheilosia

Postprzez alon » 2010-Paź-16, 20:05

Dzięki za odpowiedź.
Fraterna nie pasuje mi ze względu na kolor włosków na oczach. Wg Veen-a powinny być jasne, a moja ma czarne (przynajmniej w górnej części oka). Z klucza pasowałaby ewentualnie bracusi, ale ona w Polsce chyba nie występuje (przynajmniej wg FE).
alon
 
Posty: 30
Rejestracja: 2009-Mar-03, 18:43
Miejscowość: Tczew

Re: Cheilosia

Postprzez alon » 2010-Paź-28, 20:35

Na diptera.info Andre wykluczył chloris i sugeruje bergenstammi (http://www.diptera.info/forum/viewthrea ... d_id=33971).
Jak dla mnie cechy kluczowe bergenstammi mijają się z tym, co widzę na fotce.
Ostatecznie chyba musi zostać Cheilosia sp.
alon
 
Posty: 30
Rejestracja: 2009-Mar-03, 18:43
Miejscowość: Tczew


Wróć do SYRPHIDAE - ZDJĘCIA DO OZNACZENIA



cron