Eumerus

Eumerus

Postprzez avidal » 2012-Sie-17, 12:33

Trafił mi się wczoraj niewielki, kilkumilimetrowy bzyg. Według mnie Eumerus. Gatunku pewnie ze zdjęć się nie oznaczy?
Załączniki
Eumerus.jpg
Eumerus..jpg
avidal
 
Posty: 240
Rejestracja: 2010-Mar-06, 12:05

Re: Eumerus

Postprzez Łukasz Mielczarek » 2012-Sie-17, 15:32

Któryś z pary E. strigatus/sogdianus. Oznaczalne po aparatach genitalnych samców. Najpewniej E. strigatus, który jest bardzo pospolity. Tego drugiego jeszcze nie odłowiłem(przynajmniej z pośród tych oznaczonych).

Pozdrawiam,
Łukasz
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
 
Posty: 513
Rejestracja: 2008-Wrz-06, 19:00
Miejscowość: Włoszczowa/Kraków

Re: Eumerus

Postprzez avidal » 2012-Sie-17, 18:03

Piszesz, ze bardzo pospolity. Niemniej jestem przekonany, ze nieczęsto się go widuje. Uważnie przypatruję się latającej drobnicy i do wczoraj nie dostąpiłem zaszczytu bezpośredniej konfrontacji. Spotkanie uznaję subiektywnie za spory sukces.
Dziękuję.
avidal
 
Posty: 240
Rejestracja: 2010-Mar-06, 12:05

Re: Eumerus

Postprzez Robert Żóralski » 2012-Sie-17, 21:49

Też mi się wydaje, że Eumerus pospolity nie jest - przynajmniej u mnie.
Masę czasu spędzam w terenie i jedyny okaz jaki złowiłem/widziałem dotychczas to ten, który wpadł mi w czerpak przy przypadkowym koszeniu wysokich traw przy brzegu rzeki - wygląda tak jakby Eumerusy nie odwiedzały kwiatów. Pozostałe okazy, które mam to wyhodowane z kupionej w hipermarkecie cebuli.... ;)

Pozdrawiam
Robert
Awatar użytkownika
Robert Żóralski
Administrator
 
Posty: 418
Rejestracja: 2008-Wrz-06, 12:43
Miejscowość: Reda

Re: Eumerus

Postprzez Łukasz Mielczarek » 2012-Sie-17, 23:10

Taki Eumerus najliczniej lata w środowisku synantropijnym i myślę, że jeśli macie ogródek przydomowy to macie tam również E. strigatus [/i i może [i]E. funeralis(łapałem tylko na działce rodziców). Eumerus trzymają się blisko ziemi,ale samice odwiedzają różnorodne kwiaty.
Jeśli nie znajdziecie postaci dorosłych to możecie pogrzebać w gnijących cebulkach w ogródku i zapewne larwy Eumerus strigatus wykopiecie ;)

Pozdrawiam,
Łukasz
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
 
Posty: 513
Rejestracja: 2008-Wrz-06, 19:00
Miejscowość: Włoszczowa/Kraków


Wróć do SYRPHIDAE - ZDJĘCIA DO OZNACZENIA



cron