Eumerus strigatus (Fallén, 1817)

Lista krajowych gatunków Syrphidae - oznaczone zdjęcia, dyskusje w obrębie gatunków. Dla każdego gatunku tworzony jest jeden wątek.

Eumerus sp. - przypadkowa hodowla

Postprzez Robert Żóralski » 2011-Wrz-29, 20:08

No i dziś ciekawe doświadczenie bzygowe. Całkiem się ubawiłem :)

Otóż przychodzę z pracy, wchodzę do kuchni i widzę na oknie tańczącą małą muchę. Już miałem ją wypuścić na mróz, ale przyglądam się z bliska... bzyg! Patrzę uważniej - nie jeden ale 3 bzygi latają! I to całkiem fajne - cheilosiowate. No to już wykluczyło przypadkowe wpadnięcie do domu. Przetarłem oczy, uszczypnąłem sie i zacząłem na spokojnie wypytywać żonę czy w domu pojawiło się coś nowego jeśli chodzi o warzywa albo może jakieś kwiaty doniczkowe cebulowe.

Okazało się, że tydzień temu przynieśliśmy z hipermarketu siatkę (2,5kg) cebuli i stała we wiaderku w szafce pod zlewem. Przejrzałem cebulę i znalazłem tam między cebulami 3 egzuwia bobówek bzygów i jedną przyczerniałą cebulę - ewidentnie ze śladami żerowania.

Kilka zdjęć na szybko. Obstawiam Eumerus strigatus, ale dokładnie co do gatunku to się okaże za jakiś czas, kiedy je spreparuję i będę mógł popatrzeć przez szkiełka. Jak na razie cebula i 3 muszki trafiły do słoika. Pohoduję chwilę i popatrzę jak się zachowują. Może jeszcze coś wyjdzie z żerowiska, a może i zechce im się jeszcze co nieco pobzykać i złożyć jaja. Jedna z nich już znalazła swoje miejsce i przesiaduje na szczycie cebuli.

Czyli co, jak na bzygi to do hipermarketu! Swoją drogą - jak to teraz zaetykietować? heh. Etykieta na siatce cebuli była fachowa - tylko jak taką wielką podczepić pod owada...

A na koniec przygody zdjęcie mojej małej pomocnicy, dzięki której od długiego już czasu nie ma nowych zdjęć w galerii, bo zabrała cały mój wolny czas. ;) Też hoduje sobie owada - wypasioną gąsienicę. Popatrzcie tylko :D
Załączniki
DSC_0075.jpg
DSC_0087.jpg
DSC_0094.jpg
DSC_0100.jpg
DSC_0102.jpg
Widać ślady żerowania na cebuli. Za jakiś czas ją rozkroję i zrobię lepsze zdjęcie.
DSC_0105.jpg
DSC_0125.jpg
DSC_0134.jpg
Egzuwia z wiaderka w której była cebula.
DSC_0128.jpg
Miejsce pochodzenia cebuli - trochę danych pousuwałem bo i po co męczyć dostawcę. Nie wszyscy lubią owady w warzywach. ;)
DSC_0099.jpg
Mały pomocnik - już ją owady interesują...
DSC_0145.jpg
Lidka i jej hodowla...
Awatar użytkownika
Robert Żóralski
Administrator
 
Posty: 418
Rejestracja: 2008-Wrz-06, 12:43
Miejscowość: Reda

Re: Eumerus sp. - przypadkowa hodowla

Postprzez Robert Żóralski » 2011-Wrz-29, 22:40

Zajrzałem do cebuli - widzę co najmniej jedną wyrośniętą larwę, więc hodowla rzeczywiście będzie (o ile wytrzymam zapachy ;))

Załączam kilka zdjęć.
Załączniki
DSC_0071.jpg
DSC_0073.jpg
DSC_0081.jpg
DSC_0084.jpg
DSC_0093.jpg
Larwa.
DSC_0078.jpg
DSC_0096.jpg
Cebula - środowisko w którym rozwijają się larwy Eumerus sp.
Awatar użytkownika
Robert Żóralski
Administrator
 
Posty: 418
Rejestracja: 2008-Wrz-06, 12:43
Miejscowość: Reda

Re: Eumerus sp. - przypadkowa hodowla

Postprzez Rafał Celadyn » 2011-Paź-01, 14:04

...ale dzidzia ma fajoską gąsienicę :P ,od razu widać że motylki bardziej ją rajcują ;) ,a cebula ...cóż, chciałbym taką wyciągnąć z warzywniaka u siebie na wiosze :mrgreen:
Pozdrowki Rafał.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
 
Posty: 266
Rejestracja: 2011-Mar-29, 19:27

Re: Eumerus sp. - przypadkowa hodowla

Postprzez Robert Żóralski » 2011-Paź-03, 20:20

Hej,
Cebula ożyła, tzn. widzę w substracie jeszcze co najmniej 7 larw :) Zapachy nawet przyjemne (poważnie). Larwy bzygów nie są wymagające więc mam nadzieję otrzymać kolejne imago. Rafał - oczywiście co najmniej parkę do samodzielnej preparacji Ci odłożę :) Trzymaj tylko kciuki za hodowlę.

Pozdrawiam
Robert
Awatar użytkownika
Robert Żóralski
Administrator
 
Posty: 418
Rejestracja: 2008-Wrz-06, 12:43
Miejscowość: Reda

Eumerus strigatus (Fallén, 1817)

Postprzez Łukasz Mielczarek » 2011-Paź-09, 18:56

Dzisiaj odbyłem wypad na Ponidzie. Wyjazd był w zasadzie na żuki,ale miałem również ciekawe obserwacje Diptera.
Przebojem było odłowienie przez kolegę Asilus crabroniformis, a ja pojmałem Thecophora distincta.
Z bzygów mile zaskoczyły mnie trzy okazy Eumerus strigatus,z których dwa odłowiłem:). Spotkać ten gatunek w terenie jesienią jest o wiele trudniej niż w kuchni!
Z pospolitszych bzygów już tylko E. tenax, E. arbustorum, S. scripta, Scaeva pyrastri, Syritta pipiens, M. mellinum. Oczywiście były też ciekawsze żuki jak Onthophagus gibulus. Miejsce jest obiecujące, bardzo ciepłe i będę musiał tam pojechać w sezonie:)
Załączniki
DSC_4256.JPG
Stradów
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
 
Posty: 513
Rejestracja: 2008-Wrz-06, 19:00
Miejscowość: Włoszczowa/Kraków

Re: Raport z terenu

Postprzez Robert Żóralski » 2011-Paź-11, 19:38

Jedyny Eumerus jakiego mam w zbiorze złapanego w terenie ma datę 20 VIII. Wpadł w czerpak przy ślepym czesaniu roślin tuż przy brzegu rzeki. Nigdy nie widziałem go (poza tym incydentem) w naturze. Podejrzewam, że nie jest go łatwo wypatrzeć. ;)

Pozdrawiam
Robert
Awatar użytkownika
Robert Żóralski
Administrator
 
Posty: 418
Rejestracja: 2008-Wrz-06, 12:43
Miejscowość: Reda

Re: Eumerus sp. - przypadkowa hodowla

Postprzez Robert Żóralski » 2011-Paź-11, 19:42

Larwy pięknie rosną - niedługo zaczną się przepoczwarzać. Przełożyłem je razem z cebulą do mniejszego świeżego słoika. Zapach był raczej niefajny - a podobno cebula ma działanie antyseptycznie. Nie otwieram już tego słoika bez powodu... ;)

Pozdrawiam
Robert
Awatar użytkownika
Robert Żóralski
Administrator
 
Posty: 418
Rejestracja: 2008-Wrz-06, 12:43
Miejscowość: Reda

Re: Eumerus sp. - przypadkowa hodowla

Postprzez Robert Żóralski » 2011-Lis-01, 20:25

Larwy trzymane dotąd w temperaturze pokojowej w słoiku. Tego co zostało z poprzedniej cebuli (mocno spleśniała) nawet ja nie mogłem wizualnie znieść - larwy nurzały się w nieprzyjemnie pachnącym soku z tej cebuli ;) Słoik odkręcałem od czasu do czasu, ale tylko na balkonie. Doszedłem do wniosku, że te warunki dla nich nie są najlepsze.

Dostały nową świeżą cebulę - przeciąłem ją na pół, jedną połówkę nieco wydrążyłem, umieściłem tam larwy i złożyłem obie połówki. Wszystko do nowego płytkiego słoika i w dużo cieplejsze miejsce, żeby zwiększyć szansę na samca - zależy mi na samcu dla pewnego oznaczenia gatunku, chociaż na ewentualną zmianę płci może być już za późno. Zobaczymy co dalej. Co jakiś czas będę zaglądał.

Larwy są mocno wyrośnięte - w dobrym stanie są niestety już tylko 4 sztuki. Reszta nie dała rady. Tylko jedna z nich jest ruchliwa i od razu zaczęła drążyć sobie w cebuli, a pozostałe 3 są nieruchome - czy żywe to się okaże. Oceniam, że to ostatnia faza życia larwy, krótko przed przeobrażeniem która już ruchliwa nie jest, więc jest duża szansa, że wszystko w porządku. W razie czego te larwy trafią do alkoholu.

Załączam zdjęcie "na szybko".

Pozdrawiam
Robert
Załączniki
DSC_0444_2.jpg
Awatar użytkownika
Robert Żóralski
Administrator
 
Posty: 418
Rejestracja: 2008-Wrz-06, 12:43
Miejscowość: Reda

Re: Eumerus sp. - przypadkowa hodowla

Postprzez Łukasz Mielczarek » 2011-Lis-02, 20:16

To są dorosłe larwy, więc cebule możesz odstawić, ale za to zapewnij im jakiś substrat w którym się zagrzebią do przeobrażenia.
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
 
Posty: 513
Rejestracja: 2008-Wrz-06, 19:00
Miejscowość: Włoszczowa/Kraków

Re: Eumerus sp. - przypadkowa hodowla

Postprzez Robert Żóralski » 2011-Gru-31, 13:50

No niestety hodowla nieudana. Uzyskałem tylko jedną bobówkę, która padła. Wszystko zakończyło się jakiś miesiąc temu - dopiero teraz znalazłem chwilę by napisać. Niewielki w takim razie efekt hodowli to 2 larwy i bobówka w alkoholu, no i trochę doświadczeń ;) Dobre i to...

Pozdrawiam
Robert
Awatar użytkownika
Robert Żóralski
Administrator
 
Posty: 418
Rejestracja: 2008-Wrz-06, 12:43
Miejscowość: Reda


Wróć do Syrphidae - Lista gatunków



cron