Cheilosia vernalis (Fallén, 1817)

Lista krajowych gatunków Syrphidae - oznaczone zdjęcia, dyskusje w obrębie gatunków. Dla każdego gatunku tworzony jest jeden wątek.

Cheilosia vernalis (Fallén, 1817)

Postprzez alon » 2011-Gru-15, 23:33

Mam tylko jedno zdjęcie, ujęcie też nie najlepsze, więc na pewne oznaczenie nie liczę, ale chciałem zweryfikować mój tok rozumowania i zawęzić ewentualne typy.
Oczy owłosione, brak lub krótkie owłosienie na twarzy, szczeciny brzeżne na tarczce, golenie w na obu końca jasne -> gr. Proxima lub gr. Bergenstammi.
Z gr. Proxima ze względu na pomarańczowy trzeci człon czułków Ch. rufimana lub Ch. uviformis (ta druga nie wykazana z Polski, więc odrzucam).
W gr. Bergenstammi już jest więcej wątpliwości - problem z kolorem owłosienia na oczach (pod światło wygląda na jasne, ale to może być złudzenie). Skrzydła wyglądają jakby przyciemnione, więc może Ch. cynocephala. Brałem jeszcze pod uwagę vernalis, lenis, ...
Da się coś sensownego o tym osobniku powiedzieć?
Załączniki
DSCF9152.jpg
alon
 
Posty: 30
Rejestracja: 2009-Mar-03, 18:43
Miejscowość: Tczew

Re: Cheilosia

Postprzez Łukasz Mielczarek » 2011-Gru-16, 22:00

Dobrze kombinujesz :D .
Jak dla mnie samica Cheilosia cf. vernalis. To, że C. uviformis nie jest oficjalnie wykazana nie oznacza, że jej w kraju nie ma :D (może nawet nie jest rzadkim gatunkiem)
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
 
Posty: 513
Rejestracja: 2008-Wrz-06, 19:00
Miejscowość: Włoszczowa/Kraków

Re: Cheilosia

Postprzez alon » 2011-Gru-18, 16:33

Dzięki
alon
 
Posty: 30
Rejestracja: 2009-Mar-03, 18:43
Miejscowość: Tczew


Wróć do Syrphidae - Lista gatunków



cron