Bzygi z wrzosowisk

Ciekawe obserwacje w terenie, doniesienia z mediów, baza obserwacji.

Bzygi z wrzosowisk

Postprzez avidal » 2012-Sie-27, 16:19

To co najlepsze w sezonie, właściwie już za nami. Ale przecież coś tam nadal lata. Pozostaje wiec wyszukać odpowiednie biotopy. Mnie na myśl przyszły kwitnące wrzosy. Nigdy na nie nie zaglądałem, a przypuszczam, ze późnym latem właśnie tam należy szukać. Jakich zatem gatunków mogę się spodziewać na wrzosowiskach po wakacjach?
avidal
 
Posty: 240
Rejestracja: 2010-Mar-06, 12:05

Re: Bzygi z wrzosowisk

Postprzez Łukasz Mielczarek » 2012-Sie-27, 17:42

Na dobrym wrzosowisku można próbowąć połapać, głównieSphaerophoria spp., Sericomyia silentis. Przynajmniej kilkanaście pospolitych gatunków licznie odwiedza wrzos. Można jeszcze próbować Cheilosia longula Pelecocera sp. Będę próbował wybrać się jeszcze w tym tygodniu na bardzo dobrą miejscówkę we Włoszczowie by spróbować złapać jakąś ciekawszą Sphaerophoria.

Pozdrawiam,
Łukasz
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
 
Posty: 513
Rejestracja: 2008-Wrz-06, 19:00
Miejscowość: Włoszczowa/Kraków

Re: Bzygi z wrzosowisk

Postprzez Robert Żóralski » 2012-Sie-27, 22:53

Nad rzeką o tej porze roku (na ostatnich baldachach i na ostach) udaje mi się łapać jeszcze względnie fajne gatunki: Chalcosyrphus nemorum, Pipiza austriaca, Melangyna umbellatarum, Xanthandrus comtus, a przy krzewach różne Xylota sp. - wspomnianej w innym wątku Arctophila superbiens niestety jak dotąd (mimo poszukiwań) tylko 1szt. Oprócz tego różne Conopidae, którymi się również (jako spokrewnioną rodziną) interesuję.

Jeśli chodzi o wrzosowiska to mam teraz prawdziwą masówkę Sericomyia silentis. Jest u mnie zawsze bardzo liczna. I tak jak wspomniał Łukasz, wrzosowiska do doskonałe miejsce na różnego rodzaju drobiazgi.

Też przyznaję, że z tygodnia na tydzień coraz mniej gatunków. ;)
Tydzień temu 90% bzygów to były Syrphus vitripennis (i pokrewne) oraz Meliscaeva cinctella. Zaczyna się za chwilę ostatnia masówka: Melanostoma, Helophilus i Eristalis. Do późnej jesieni można będzie jak zawsze łapać jeszcze na łąkach nadrzecznych różne gatunki Platycheirus sp.

Pozdrawiam
Robert
Awatar użytkownika
Robert Żóralski
Administrator
 
Posty: 418
Rejestracja: 2008-Wrz-06, 12:43
Miejscowość: Reda

Re: Bzygi z wrzosowisk

Postprzez avidal » 2012-Sie-28, 16:32

Chłopaki, dzięki za przydatne wskazówki. Dziś odwiedziłem pewne wrzosowisko, ale bez efektów. Pewnie to nie było to dobre wrzosowisko, o jakim pisał Łukasz. Taką Pelecocerę chętnie bym zobaczył. Albo Melangynę umbellatarum (jak na razie to dla mnie stworzenia z innej bajki).
avidal
 
Posty: 240
Rejestracja: 2010-Mar-06, 12:05


Wróć do Syrphidae - Obserwacje i doniesienia



cron