Melangyna quadrimaculata Verrall, 1873

Lista krajowych gatunków Syrphidae - oznaczone zdjęcia, dyskusje w obrębie gatunków. Dla każdego gatunku tworzony jest jeden wątek.

Początek sezonu

Postprzez Łukasz Mielczarek » 2009-Mar-15, 15:45

Dzisiaj (15.03.2009) miałem przyjemność dokonać pierwszej w tym roku obserwacji bzyga.

Około 20 osobników Melangyna quadrimaculata pożywiających się pyłkiem leszczyny (Corylus avellana),


Łukasz
Załączniki
Melangyna.jpg
Kurzelów,15.03.2009
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
 
Posty: 513
Rejestracja: 2008-Wrz-06, 19:00
Miejscowość: Włoszczowa/Kraków

Re: Początek sezonu

Postprzez Robert Żóralski » 2009-Mar-15, 21:04

Gratulacje.

Dodałem zdjęcia do galerii:
http://syrphidae.insects.pl/index.php?lang=pl&sid=226

Pozdrawiam
Robert
Awatar użytkownika
Robert Żóralski
Administrator
 
Posty: 418
Rejestracja: 2008-Wrz-06, 12:43
Miejscowość: Reda

Melangyna quadrimaculata Verrall, 1873

Postprzez Robert Żóralski » 2010-Mar-16, 20:57

Z Europy już dochodzą wieści o pierwszych bzygach:

Belgia: "In Belgium Melanyna quadrimaculata is on the wing since the 2th of march at ambient temperatures of about 3°C."

Francja: "On 28th Feb.: nice and warm weather and one Episyrphus balteatus feeding on Veronica sp. Hope it is still alive after the snowy and cold period we had again after that. So nothing very exciting, just normal here under good conditions, even in winter, for this star-species!"

U mnie nad morzem żadnych bzygów mimo iż dwie poprzednie soboty byłem na spacerze (dodatnie temperatury). Widać w lesie trochę muchówek na śniegu ale bzygowatego nic niestety. Sporo larw chrząszczy (Cantharidae) spaceruje po śniegu, nawet jedną gąsienicę motyla (Phragmatobia fuliginosa) spacerującą po śniegu sobie wziąłem do gabloty (za chwilę powinna się przepoczwarzać i wylęgać). W tym roku wiosna na północy zapóźniona - nawet jednego pączka na roślinach nie widać, o kwitnieniu nie wspomnę ;).

Pozdrawiam
Robert
Awatar użytkownika
Robert Żóralski
Administrator
 
Posty: 418
Rejestracja: 2008-Wrz-06, 12:43
Miejscowość: Reda

Re: Co w Europie... i nad morzem...

Postprzez Łukasz Mielczarek » 2010-Mar-16, 21:43

Jeśli będę miał możliwość spaceru w ten weekend to i z Polski będą obserwacje:)

Pozdrawiam,
Łukasz
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
 
Posty: 513
Rejestracja: 2008-Wrz-06, 19:00
Miejscowość: Włoszczowa/Kraków

Melangyna - czy jest w okolicach Łodzi?

Postprzez avidal » 2010-Mar-18, 15:48

Mam pytanie odnośnie Malangyna sp. Czy moge liczyc na wczesnowiosenne obserwacje w okolicach Łodzi? Nie sposob znaleźć mapę rozsiedlenia Syrphidae , ani danych o liczebności większosci gatunków. Myślę, ze taka baza , gdyby powstała, spotkałaby się z uznaniem.
avidal
 
Posty: 240
Rejestracja: 2010-Mar-06, 12:05

Re: Co w Europie... i nad morzem...

Postprzez Łukasz Mielczarek » 2010-Mar-21, 14:53

I jest tak jak obiecałem :D . Dzisiaj we Włoszczowie widziałem około 20 osobników Melangyna quadrimaculata. Większość obserwacji to osobniki pożywiające się pyłkiem leszczyny,a nieliczne wyciekającym z pni brzóz sokiem.
W tej licznej grupie dominowały samice. Widziałem może 3 samce w tym tylko jednego odłowiłem.
Teraz już z każdym ciepłym dniem będzię coraz to więcej bzygowatych :D .

Pozdrawiam,
Łukasz
Załączniki
melangyna.jpg
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
 
Posty: 513
Rejestracja: 2008-Wrz-06, 19:00
Miejscowość: Włoszczowa/Kraków

Re: Co w Europie... i nad morzem...

Postprzez Robert Żóralski » 2010-Mar-21, 15:29

Pozazdrościć :) W Trójmieście to nic totalnie jeszcze nie kwitnie ani pąków nie puszcza (poza kilkoma przebiśniegami, które widziałem wczoraj u kogoś w ogródku), o leszczynie nie wspomnę... ;)
Złapiesz mi przy jakiejś okazji parkę do zbioru? Jeszcze tego gatunku nie mam. Będę też próbował sam. Jakiś tydzień\dwa różnicy w wegetacji mamy więc jeśli ma się tu pojawić to najwcześniej w nadchodzącym tygodniu. Dopiero wczoraj i dziś była po raz pierwszy przez dłuższy czas temperatura powyżej 7 stopni (10 wczoraj i 13 dziś) i wszystko się zaczyna budzić. Do tego non stop mży/pada.

Pozdrawiam
Robert Żóralski

P.S. Gąsienica niedźwiedziówki już mi wzorowo padła... Jeszcze może z tego ewentualnie jakiś pasożyt wyjdzie ;)
Awatar użytkownika
Robert Żóralski
Administrator
 
Posty: 418
Rejestracja: 2008-Wrz-06, 12:43
Miejscowość: Reda

Re: Co w Europie... i nad morzem...

Postprzez avidal » 2010-Mar-21, 16:19

Robert, w Łodzi niewiele lepiej. Do południa było w miare słonecznie, ale potem zaczęło padać i tak jest do teraz. Wybrałem się w miejsce, gdzie znajduje się skupisko leszczyny, ale bez rezultatu. Ni jednej muchówki, brak też motyli, choc ponoć juz latają (bęsice, cytrynki i inne).
avidal
 
Posty: 240
Rejestracja: 2010-Mar-06, 12:05

Re: Melangyna - czy jest w okolicach Łodzi?

Postprzez Łukasz Mielczarek » 2010-Mar-21, 22:23

Melangyny są pospolite tylko trzeba wyczuć odpowiednie miejsce. Jedziesz do Lasu Łagiewnickiego, wyszukujesz zaciszne ale nasłonecznione miejsce. Musi być element wabiący czyli wyciekający sok brzozy, pyląca leszczyna lub kwitnąca wierzba. Jeśli szukasz M. quadrimaculata to w okolicy powinny rosnąć jodły.
Ja mam upatrzone miejscówki od kilku lat więc dla mnie problemem jest tylko wyczucie terminu lotu:)
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
 
Posty: 513
Rejestracja: 2008-Wrz-06, 19:00
Miejscowość: Włoszczowa/Kraków

Re: Co w Europie... i nad morzem...

Postprzez Łukasz Mielczarek » 2010-Mar-21, 22:28

Parek M. quadrimaculata mam długie serie, wiec dla Roberta kilka okazów jest:)
Motyli wszelakich dzisiaj było dużo..., wiosna:)
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
 
Posty: 513
Rejestracja: 2008-Wrz-06, 19:00
Miejscowość: Włoszczowa/Kraków

Następna

Wróć do Syrphidae - Lista gatunków



cron