Temnostoma meridionale Krivosheina & Mamayev, 1962

Lista krajowych gatunków Syrphidae - oznaczone zdjęcia, dyskusje w obrębie gatunków. Dla każdego gatunku tworzony jest jeden wątek.

Temnostoma

Postprzez Łukasz Mielczarek » 2010-Cze-06, 20:25

Dzisiejsza wyprawa na owady w okolice Częstochowy nie należała do najbardziej udanych, ale Temnostoma podobnie jak wczoraj dopisała.
Do sukcesu bez wątpienia należy odłowienie skojarzonej pary T. vespiforme ktora mam nadzieje zaowocuje dalszym sukcesem hodowlanym(kopulacja trwa już 6 godzin). Na tym samym bzie co T. vespiforme schwytałem również pierwszą w tym roku T. meridionale:)
Załączniki
meridionale.jpg
T. meridionale
vespiforme.jpg
T. vespiforme
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
 
Posty: 513
Rejestracja: 2008-Wrz-06, 19:00
Miejscowość: Włoszczowa/Kraków

Temnostoma meridionale Krivosheina & Mamayev, 1962

Postprzez Andrzej » 2011-Mar-13, 23:53

Witam wszystkich i życzę udanych obserwacji w rozpoczynającym się nowym sezonie. Mam jeszcze pytania dotyczące sezonu 2010. Czy na poniższych fotach wykonanych na 3 stanowiskach na Dolnym Śląsku (licyne populacj) jest tylko Temnostoma meridionale? Andrzej.
Załączniki
Orsk WT  91.JPG
Orsk   WT 91.JPG
Orsk  WT 91.JPG
Przemków WT  50.JPG
Przemków  WT 50.JPG
Przemków WT 50.JPG
Zimna Woda12 WS 78.JPG
Zimna Woda11 WS 78.JPG
Zimna Woda10 WS 78.JPG
Zimna Woda9 WS 78.JPG
Zimna Woda8 WS 78.JPG
Zimna Woda7 WS 78.JPG
Zimna Woda6 WS 78.JPG
Zimna Woda5 WS 78.JPG
Zimna Woda4 WS 78.JPG
Zimna Woda3 WS 78.JPG
Zimna Woda2 WS 78.JPG
Zimna Woda WS 78.JPG
Andrzej
 
Posty: 69
Rejestracja: 2010-Sty-01, 22:31

Re: Temnostoma meridionale?

Postprzez Łukasz Mielczarek » 2011-Mar-14, 20:19

Witaj,

Jak dla mnie wszystkie wyglądają na T. meridionale.
Temnostoma może się pojawić bardzo licznie w odpowiednich warunkach siedliskowych i jeśli wstrzelimy się w dobry dzień. Z Temnostoma meridionale miałem taką sytuację kiedy odłowiłem może w 10 minut 4 samce, które wykonywały loty patrolowe wokół pnia buka. Siedlisko zasadniczo o charakterze łęgowym z dostatkiem bardzo mokrego drewna.
Ładna seria zdjęć, ja zawsze miałem problemy z podejściem Temnostoma by zrobić dobre fotki.
A co do nowego sezonu, pierwsze Melangyny na kwitnącej leszczynie już obserwowałem!

Pozdrawiam,
Łukasz
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
 
Posty: 513
Rejestracja: 2008-Wrz-06, 19:00
Miejscowość: Włoszczowa/Kraków


Wróć do Syrphidae - Lista gatunków



cron