Tak,wg mnie to też jest Ch. valgus- wić czułków jest cała bardzo jasno ubarwiona i proporcje tergitów tak jak napisałeś:)
Wracając do tych rysunków kopulatorów, które zamieściłem wcześniej to rycina nr 8 przedstawia rysunek Ch. valgus (jako X. femorata) jakiego znamy z Europy (Finlandia) (Hippa H. 1968). Rysunek w Syrphidae Dalekiego Wschodu jest wiec źle podpisany i te nasze krajowe wydają się być OK. Pod nr 7 jest ewidentnie rysunek C. tuberculifemur!
Rodzaj studiowałem jednak dalej i w pracy Classification of Xylotini (Diptera, Syrphidae) (Hippa H. 1978) są rysunki kopulatorów bardzo blisko spokrewnionych z C. valgus gatunków z Ameryki (C. vecors) oraz z Rosji (C. amurensis). Kopulatory tych gatunków są bardzo zbliżone do siebie co przemawia za tym by się bardzo dobrze przyjrzeć tym naszym valgus. Ja w swoich valgus widzę dwa typy. Typ pierwszy wygląda jak te okazy prezentowane przez Rafała oraz Avidal'a- ma kompletnie jasno ubarwioną wić czułków jak to piszą w kluczach. Natomiast mam jeszcze okazy samców C. valgus które trochę powyżej połowy długości wici czułków mają czarną plamę! Na tym sprzęcie optycznym który mam w domu nie jestem wstanie dogłębnie przyjrzeć się tym okazom,ale wygląda to ciekawie i warto sprawdzić czy to tylko taka zmienność w obrębie gatunku czy może mamy tu kolejny kryptyczny gatunek! Do tego problemu wrócę jak będę miał dostęp do lepszej optyki.
Łukasz